Polis hedef gözetti

Taksim Gezi Parkı direnişinde polisin gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermi kullanması sonucu binlerce kişi yaralandı, çok sayıda kişi de yoğun bakım servislerinde tedavi görüyor.

15 Haziran 2013 Cumartesi, 05:59
Abone Ol google-news

Yüzüne kısa mesafeden gaz bombası isabet eden Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi Ümit Akdağ’ın durumunun iyiye gittiği ve taburcu edildiği belirtilirken; Gezi Parkı merdivenlerinde kafasından plastik mermi ile yaralanan tedavisi yapıldıktan sonra taburcu edilen Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyesi Alp Altınörs ise “Polis hedef gözeterek plastik mermiyle kafama ateş açtı” diyor.

Ali Haydar Doğan ise plastik mermi ile yaralandığını anımsatarak “Suç duyurusunda bulunsam da umudum yok. Bu ülkede direnişte ölen arkadaşlarımız oldu, onlar için bile hukuki bir adım atılmazken bizim durumumuzda olanlar için bir şey yapılacağını ne yazık ki sanmıyorum” diye konuşuyor.

11 Haziran Salı Gezi Parkı’nda polisin müdahalesi sonucu yaralanan, yüzünde ciddi hasarın meydana geldiği ESP üyesi Ümit Akdağ’ın sağlık durumu iyiye gidiyor. Kısa mesafeden yüzüne 2 gaz bombası atıldığı belirtilen Akdağ’ın tedavi gördüğü Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden dün taburcu edildiği ancak 1 ay sonra yüzündeki yaralar için ikinci kez ameliyat olacağı ve hastaneye yatacağı ifade ediliyor.

Taksim’de yaralananlardan Ali Haydar Doğan ise polisin durduk yere müdahalesi ile karşı karşıya kaldıklarını ifade ederek “Olay anında polis plastik mermi ile üzerimize ateş açtı. Ben fotoğraf çekmeye çalışıyordum, herkes yaralandı. Aynı anda gaz bombası da atıldığı için ilk anda plastik merminin vücuduma geldiğini anlamadım. Ayağımda ezikler ve morluklar meydana geldi” diyerek yaşanan anları anlatıyor. TOMA’dan sıkılan suyun normal su olmadığını iddia eden Doğan “Aradan 3 gün geçmesine karşın vücudumuzda güneş yanığı gibi acı vardı” diyor.