"Polis zoruyla imar planı uygulanıyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarda polisin müdahalesini eleştirerek, "Polis zoruyla imar planı uygulayan tek hükümet AKP'dir" dedi.

31 Mayıs 2013 Cuma, 09:18
Abone Ol google-news

Toprak, yaptığı yazılı açıklamada, başta İstanbul Gezi Parkı olmak üzere birçok şehirde yaşanan olaylarda polisin olaylara şiddetle müdahale ettiğini vurguladı.

Bunun sadece polisiye bir olay olmadığını, polisin, statlarda, sokaklarda, düğünde, kahvehanede hemen her yerde, nerde bir insan topluluğu oluşsa hemen müdahale ettiğini ifade eden Toprak, "Yurttaşa bu kadar gaz sıkmak ve bu denli şiddetli müdahale etmek, AKP'nin psikopatolojik bir vaka haline geldiğini ortaya koymaktadır. Türkiye ruh sağlığını yitirmiş bir iktidar tarafından yönetilmektedir" iddiasında bulundu.

Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde imar değişikliklerinin hükümet baskısı ve dayatmasıyla yapılmadığını, değişikliklerin bölgede yaşayanlara ireferandumla sorulduğunu kaydederek, "Diktatörlüklerde ben yaptım oldu mantığı vardır. Demokratik bir rejimde halk bir kararı protesto ediyorsa hükümetler kararlarını yeniden gözden geçirir ve halkın istemleri doğrultusunda karar alır. Polis zoruyla imar planı uygulayan tek hükümet AKP'dir" ifadelerini kullandı.