Prof. Dr. Bingür Sönmez'e silahlı saldırı

Ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, bu sabah Sarıkamış’ta AKP'li eski belediye başkanı tarafından silahlı saldırıya uğradı. Kol ve bacağından yaralanan Prof. Dr. Bingür Sönmez, ambulansla Kars Devlet Hastanesi’ne götürülerek tedaviye alındı. Müdahale sonrası konuşan Sönmez iyi olduğunu söyledi.

24 Ağustos 2014 Pazar, 11:51
Abone Ol google-news

ÜNLÜ kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, bu sabah Sarıkamış'ta silahlı saldırıya uğradı. Kol ve bacağından yaralanan Prof. Dr. Bingür Sönmez tedavi altına alınırken, saldırıyı gerçekleştiren Sarıkamış eski Belediye Başkanı İlhan Özbilen gözaltına alındı.

İlhan Özbilen, tutuklandı

ÜNLÜ kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez’ e bu sabah Sarıkamış'ta silahlı saldırıda bulunan Sarıkamış eski Belediye Başkanı İlhan Özbilen, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İşte cerrah Bingür Sönmez'e silahlı saldırı anı

 

AKP'Lİ ESKİ BAŞKAN SALDIRDI

Saat 10.30 sıralarında grup toplu halde yürürken, eski Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen, yanında yeğeni olduğu belirtilen kişiyle geldi ve kalabalığa "Bingür" diye seslendi. Prof. Dr. Bingür Sönmez'i yakından tanıyan ve Sarıkamış Şehitleri Anma Etkinlikleri nedeniyle aralarında sürtüşme olduğu belirtilen İlhan Özbilen, iddiaya göre tabanca ile peş peşe ateş etmeye başladı. Prof. Dr. Bingür Sönmez'in vurulduğunu gören gruptaki emekli subaylar ve AKUT'çular, saldırganın üzerine atladı. Engellenen saldırgan daha fazla ateş edemedi.

Herkesin dehşet dolu bakışları arasında Prof. Dr. Bingür Sönmez'i elinden ve ayağından vurduktan sonra kaçmaya kalkışan İlhan Özbilen ve yanındaki yeğenini, emekli subaylar ve AKUT'çular yakaladı.

Sarıkamış eski Belediye Başkanı AKP'li İlhan Özbilen ile yeğeni, olay yerine gelen güvenlik görevlileri tarafından gözaltına alınarak Sarıkamış Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Sönmez: Çok şükür iyiyim

AKUT Lideri Bünyamin Akbulut, Bingör Sönmez'e yapılan müdahaleyle ilgili bilgi verdi. Herkese beklediği iyi haberi vermek istediğini söyleyen Bünyamin Akbulut, "Bingür hocamın sağlığı yerinde. Kurşunlar girip- çıkmış. Allah'a şükür hiçbir sorun yok" dedi.

DHA'ya saldırı sonrası ilk açıklamayı yapan Prof. Dr. Bingür Sönmez, "Allah korudu. Çok şükür iyiyim. Sevenlerim merak etmesin. Sağlık durumum iyi. En kısa sürede görüşeceğiz" diye konuştu.

 

 

İLK MÜDAHALE GRUPTAKİ DOKTORLARDAN

Top Yolu Yürüyüşü'nü 55 gönüllü ile gerçekleştiren ve bugün Sarıkamış'taki şehitlikte düzenlenen törene gitmek isterken saldırıya uğrayan ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez'e gönüllüler arasında bulunan doktorlar ilk müdahaleyi yaptı. Doktorlardan bazıları Prof. Dr. Bingür Sönmez'i hastaneye götüren ambulansa binerek, yol boyunca müdahaleye devam etti.  

Ambulans saat 12.00'de Kars'a vardı ve yaralı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakım altına alındı. Şuuru yerinde olan sol baldırı ile sol bileğinden yaralanan Prof. Dr. Bingür Sönmez'in sağlık durumunun iyi olduğu ve kanamasının durdurulduğu belirtildi.

Prof. Dr. Bingür Sönmez'in yakın arkadaşı olan Atatürk Üniversitesi Rektörü, Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Hikmet Koçak, bir ekip oluşturarak Kars'a gitti.

 
"FİLM İZLER GİBİ"

 Olayı büyük bir şaşkınlık içinde izlediklerini anlatan AKUT'un Erzurum Temsilcisi Bünyamin Akbulut, saldırı anını DHA'ya anlattı. Akbulut, dehşet dakikalarını şöyle anlattı:

 "Sarıkamış'ın meydanında yürüyorduk. 30 kişiden fazlaydık. Sarıkamış Şehitliği'ni ziyaret edecektik. Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy ile birlikteydik. Eski belediye başkanı olduğunu söyledikleri kişi geldi, 'Bingür' diye seslendi, sonra ateş etti. Film izler gibi hepimiz şaşkınlıkla izledik. Sonra Bingür hocanın yaralandığını görünce olayın önemini kavradık. Hemen gönüllüler saldırganı yakaladı."

 BELEDİYE BAŞKANI: VURAN KİŞİ, İLHAN BEYDİ

 Sarıkamış Belediye Başkanı AKP'li Göksal Toksoy, Sarıkamış Dayanışma Grubu üyeleri ile birlikte yürüdükleri sırada olayın meydana geldiğini söyledi.

Başkan Toksoy, "Beraber dolaşıyorduk. Ateş edildi. Hocamız yere düştü. Orada bulunanlar yakaladı. Vuran kişi, İlhan beydi. Kameralar o sırada kayıttaydı. Ben de Bingür beyle beraber hastaneye geldim. Kanı durdurdular. Hayati tehlikesi yok. Üzücü bir olay. Hala şoktayım" dedi     

BİNGÜR SÖNMEZ KİMDİR

DENEYİMİ

2001 - Halen MEMORIAL ŞİŞLİ HASTANESİKalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı İstanbul/Türkiye

1990 - 2001 FLORENCE NIGHTINGALE HASTANESİCerrahi Bilimler Başkanı İstanbul/Türkiye

1990 - 1995 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ KARDİYOLOJİ ENSTİTÜSÜKalp Damar ve Cerrahisi Uzmanı İstanbul/Türkiye

1987 - 1990 ST. THOMAS HASTANESİKalp ve Damar Cerrahisi Baş Asistanı Londra/İngiltere

1986 - 1987 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİKalp ve Damar Cerrahi Baş Asistanı İstanbul/Türkiye

1985 - 1986 GÜLHANE ASKERİ TIP AKADEMİSİ Ankara/Türkiye

EĞİTİMİ

1997 PROFESÖR Türkiye

1988 DOÇENT Türkiye

1984 - 1985 LONDRA ST. THOMAS HASTANESİ Kalp ve Damar Cerrahisi Asistanı Londra/İngiltere

1980 - 1984 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİKalp ve Damar Cerrahisi Uzmanlık Eğitimi İstanbul/Türkiye

1970 - 1976 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİTıp Eğitimi İstanbul/Türkiye

Çeşitli ulusal ve uluslararası 108 adet basılmış yayını bulunmaktadır

MESLEKİ ÖDÜLLER VE DERECELERİ

2004 Fair Play Ödülleri'nde Toplumsal Fair Play dalında ödül

Sigarayla Savaşanlar Derneği-İnsanlığın Gerçek Dostu Ödülü

İstanbul Beykoz Rotary Kulübü Derneği'nin düzenlediği "Meslek Hizmet Ödülü"

MESLEKİ ÜYELİKLERİ

Society of Thoracic and Cardiovascular Surgeons of Great Britain and Ireland

European Society of Cardiovascular Surgery

International Society for Heart Research

Cardiac Muscle Research Group

The International Collage of Angiology

Türk Kardioloji Derneği

Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Derneği

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği

Türkiye Onkoloji Derneği

AIDS Savaşım Derneği

British Association of Tissue Bank

Ulusal Vasküler Cerrahi Derneği

Türkiye Tıp Akademisi

Mediterranean Association of Cardiology and Cardiac Surgery

Perfüzyonistler Derneği

Şişli Rotary Kulübü

Türkiye Fikir ve Kültür Derneği

Society for Advanced Surgery

Fleboloji Derneği

Nörokardiyoloji Derneği

Uluslararası Kayak Öğretmenleri Derneği

Uluslararası Rotary Sağlık Dostluk Gurubu - Onarılmış Kalpler Organizasyonu