PTT taşeron işçileri direnişte

PTT, bir hafta içinde PTT-SEN ve PTT KARGO-SEN’in 5 genel merkez yöneticisinin iş akdine son verdi.

09 Aralık 2020 Çarşamba, 13:56
PTT taşeron işçileri direnişte
Abone Ol google-news

PTT-SEN, sendika yöneticilerinin ve temsilcilerinin işten çıkarılması ve ücretsiz izne çıkarılmasına karşı İstanbul, İzmir ve Bursa PTT baş müdürlükleri önünde direnişe geçti.

İşçiler; işten çıkarmalara, düzensiz ve eksik maaş ödemelerine, artan iş yüküne karşı 2019 yılında örgütlenen PTT-SEN'in yönetici ve üyelerinin baskı altında olduğunu ileri sürüyor.

"Biz PTT Taşeron işçileri olarak sabrımızın sınırına geldik!" diyerek direniş başlatan PTT-SEN, taleplerini şu şekilde sıraladı:

işten çıkarılan üyelerin, temsilcilerin ve yöneticilerin işe iade edilmesi, sendika yöneticilerine dayatılan ücretsiz izinlerin kaldırılması, sendikanın yetkisine yapılan usulsüz itirazların geri çekilmesi ve sendika üzerinde kurulan baskıya son verilmesi.

"EN UFAK BİR HATAMIZDA MAAŞIMIZIN YARISI KADAR CEZALAR ÖDEDİK"

"Kendilerini PTT’nin üvey evlatları" olarak tanımlayan sendika üyeleri yaptıkları açıklamada, "Babamızın cenazesinde bile aranıp işe çağırıldık, en ufak bir hatamızda maaşımızın yarısı kadar cezalar ödedik, personel servislerinden 'sen taşeronsun' diye aşağılanarak indirildik, kafamızı kaldırdığımız anda 'işte kapı' orada denilerek tehdit edildik. Kadro vaatleriyle kandırıldık, sarı sendikalar tarafından oyalandık" ifadelerine yer verdi.

"21. YÜZYILDA BİZLER KÖLE MUAMELESİ GÖRDÜK!"

Sendika yöneticilerinin neredeyse tamamının işten çıkarıldığını ya da ücretsiz izne çıkmaya zorlandığını, en temel anayasal haklarının ayaklar altına alındığını ifade eden sendikalı işçiler, "Müdürden küfür duyduk sustuk, memurdan azar yedik sustuk, ezildik, hor görüldük yine de sabrettik. Karşılığında her gün işimizden edilmekle tehdit edildik, maaşlarımızı bile gününde alamadık, sudan sebeplerle sürgün edildik. 'Artık yeter bizim de haklarımız var ne PTT Genel Müdürlüğü’ne ne de taşeron şirketlere haklarımızı yedirmeyeceğiz' dedik. Yan yana geldik, omuz omuza verdik, birbirimizin yükünü paylaştık, sendikalaştık" açıklamasında bulundu.

"Korkup pes edeceğimizi sananlara son sözümüzdür; hodri meydan" diyen PTT-SEN temsilcileri, tüm halkı ve sivil toplum kuruluşlarını direnişe davet etti.

PTT-SEN Twitter hesabında, Şirket yetkilisi Necmin Polat'tan gelen duyuruyu da paylaştı. Duyuruda şu ifadelere yer verildi:

"Arkadaşlar şirket yetkilisi NECMİN POLAT'ın duyurusudur.

09.12.2020 tarihinde PTT KARGOSEN sendikası taraından eş zamanlı olarak İstanbul, Bursa, İzmir PTT Başmüdürlüklerin önünde düzenlenecek olan eyleme katılacak olan personellerin Genel Müdürlük talimatıyla şirket tarafından iş akdi derhal feshedilecektir...

Bilgilerinize..."