Roboski' yerine 'Dobroski'nin hesabını soracağız' dedi

AKP'nin Diyabakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Galip Ensarioğlu'nun TBMM'de geçen yıl yaptığı konuşmada Roboski katliamından bahsederken, üst üste "Dobroski'nin hesabını soracağız" dediği konuşması internette hızla yayıldı.

06 Aralık 2013 Cuma, 11:55
Abone Ol google-news

AKP'nin Diyabakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Galip Ensarioğlu, TBMM Genel Kurulu'nda bir yaptığı konuşmada Roboski katliamından bahsetmek isterken, üst üste "Dobroski'nin hesabını soracağız" demişti. Ensarioğlu'nun bu konuşması, internette ve sosyal medyada yayılmaya başladı.


Ensarioğlu söz konusu konuşmayı 2012 ocak ayında TBMM'de yapmıştı. Ensarioğlu kürsüde konuşurken, BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, 34 kişinin öldüğü Uluderi'nin Ortasu Köyü'ndeki hava saldırısından söz ederek, "Roboski'nin hesabını verin" dedi. Bunun üzerine Ensarioğlu, “Dobroskinin hesabını kimse size vermeyecek, hesabını biz soracağız. İlk günden beri dobroskinin üstünün örtülmeyeceğini, dobroski ile ilgili her türlü hadisenin araştırılacağına dair teminat veren sayın Başbakan’dır” dedi. Ensarioğlu’ndan sonra söz alan BDP’li Adil Kurt ise şunları söyledi: ”: “… Demin sizin temsilciniz, galiba Roboski katliamı olurken çoğunlukla magazin programlarını izlemekle meşgul olduğu için, Roboski’ye de ‘Roboski’ diyemiyor ‘dobroski’ diyor. Onu da buradan düzelteyim, orası dobroski değil, Roboski’dir. Magazin programlarıyla çok meşgulsünüz bu aralar, onun için ismi bile doğru dürüst telaffuz edemiyorsunuz.”