Rus uzman: 'Darbe girişimi Erdoğan’ın kendi kurgusu' iddiaları yalan

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (RİSİ) Başkan Danışmanı ve Ortadoğu uzmanı Yelena Suponina, darbe girişiminin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisi tarafından hazırlandığı iddialarını kesin dille yalanladı.

17 Temmuz 2016 Pazar, 10:26
Abone Ol google-newsRusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (RİSİ) Başkan Danışmanı ve Ortadoğu uzmanı Yelena Suponina şu ifadeleri kullandı: “Erdoğan’ın bu darbeyi kendisinin hazırlattığı ve kurguladığı iddia ediliyor. Bunlara kesinlike katılmıyorum. Bu iddialar yalan. Öncelikle genel olarak askeri kurumlardaki orta tabaka yetkililer darbe girişiminde bulundu. Anlaşılan o isimlerin gereken yetki, bilgi ve tecrübesi yok idi.”

'DARBECİLER ERDOĞAN’I İZOLE ETMEYİ BAŞARAMADI'

Darbe girişiminde bulunan askerlerin Erdoğan’a yönelik operasyon yaptıklarına dikkat çeken Suponina, “Öncelikle onlar Erdoğan’ı hedef almaya çalıştı. Fakat bu güçler Erdoğan’ı izolasyon etmeyi başaramadılar. Aceleci davrandılar. Dolayısıyla Erdoğan bizzat tüm bunların senaryosunu çizemez, hazırlayamaz. Ordu içinde de parçalanmalar var” dedi.

Kaynak: Spuknik