Rusya'dan Davutoğlu'nun sözlerine yanıt

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, "Rusya etnik temizlik yapıyor" suçlamasına yanıt verdi. Ankara'nın çaresizlik içinde olduğunu söyleyen Zaharova, suçlamanın yersiz ve gerçekten uzak olduğunu belirterek, Davutoğlu'nun "hayattan tamamen izole olduğunu" söyledi.

10 Aralık 2015 Perşembe, 11:23
Abone Ol google-news

Rusya, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Suriye’de bulunan Rus kuvvetlerinin 'etnik temizlik yaptığı' iddialarını reddetti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Davutoğlu’nun Rusya’nın Suriye’de 'etnik temizlik yaptığı ve IŞİD’i güçlendirdiği' şeklindeki iddialarının 'gerçekten uzak ve yersiz olduğunu' söyledi .

Dışişleri Bakanlığı’nda bilgilendirme toplantısında konuşan Zaharova, “Bu gereksiz açıklamaları, yersiz suçlamaları kendileri için yapıyorlar. Ankara’dan duyduğumuz son açıklamalar artık daha çok çaresizlik içindeki öfkeyi hatırlatıyor” şeklinde konuştu.

Zaharova, “Bu açıklamalar üzerine yorum yapmak bile çok garip; çünkü bu açıklamaları Türk liderliğinin gerçek hayattan tamamen izole olduğunu gösteriyor” dedi. Zaharova, “Söylediklerinin hepsi yersiz ve gerçekten uzak” diye ekledi.

TÜRKİYE’NİN IRAK’TA ASKER BULUNDURMASI ULUSLARARASI YASALARIN İHLALİ

Zaharova, bir başka soru üzerine de Türkiye’nin Irak’a Musul yakınlarına konuşlandırdığı askerler hakkında yorum yaptı. Türkiye’nin orada asker bulundurmasının 'uluslararası yasaların büyük bir ihlali' olduğunu ifade eden Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “BM Güvenlik Konseyi’nin bazı üyelerinin tepkisine göre değerlendirirseniz, Türk ordusunun hareketleri bazı yakın müttefiklerini bile şaşırtmış. Doğal olarak bir blok dayanışmasından dolayı Ankara’ya, uluslararası yasaların çiğnenmesi olan bu davranışlarına yönelik eleştirel yorum yapmaktan çekiniyorlar” dedi.

Zaharova, BM Güvenlik Konseyi’nin bir iki gün önce kapalı kapılar ardında bu konuyu görüştüklerini hatırlattı.

SURİYE’DE TERÖRİST ÖRGÜT LİSTESİ KONUSUNDA ANLAŞMAZLIKLAR VAR

Zaharova basın toplantısında ayrıca Suriye’de bir terörist gruplar listesi oluşturulması konusunda Uluslararası Suriye Destek Grubu içinde önemli anlaşmazlıklar olduğunu söyledi. “Çok derinden üzgünüz ki farklı seviyelerde yapılan görüşmelerden anladığımız, hala ciddi anlaşmazlıklar var. Bize koalisyon üyelerinin pozisyonlarının birbirine yakın bir konuma çekileceğine dair sözler verildi; ama şu anda anlaşmazlıklar hala yerinde duruyor” dedi.

Viyana formatındaki Uluslararası Suriye Destek Grubu, bir dahaki toplantıya kadar Suriye’de hangi gruba nasıl davranılacağına ilişkin bir terör örgütü listesi bir de Suriye muhalif grupları listesi oluşturulması konusunda anlaşmıştı.

KERRY’NİN MOSKOVA ZİYARETİ GÜNDEMDE

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ayrıca ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Moskova ziyaretinin de gündemde olduğunu söyledi. Zaharova, “Şu noktada sadece bir ziyaretin değerlendirildiğini söyleyebilirim” demekle yetindi.

Kerry, dün yaptığı açıklamada Ukrayna ve Suriye üzerine görüşmeler yapmak üzere önümüzdeki hafta Rusya’yı ziyaret etmeyi umduğunu söylemişti.