Sağlık çalışanlarına 'ek ödeme' müjdesi

Sağlık çalışanları, döner sermayesi düştüğü durumlarda, yıllık izin ve rapor dönemlerinde ek ödeme alacak.

13 Eylül 2009 Pazar, 08:38
Abone Ol google-news

Toplu görüşmelerde sağlık ve sosyal hizmet çalışanları adına masaya oturan Sağlık-Sen, döner sermayelerini alamayan, eksik alan veya döner sermaye geliri düşük olan yaklaşık 150 bin sağlık çalışanı ile yıllık izin ve rapor dönemlerinde sadece maaşla yetinmek durumunda kalan tüm sağlık çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi için her ay ek ödeme yapılması talebinde bulundu. Talep doğrultusunda, hükümetin eşit işe eşit ücret politikasıyla uyguladığı ek ödemeden, döner sermaye aldıkları için yararlanamayan sağlık çalışanlarına da döner sermaye gelirlerinden mahsuplaşmak kaydıyla her ay ek ödeme yapılması kararlaştırıldı. Düzenleme yürürlüğe girdiğinde sağlık çalışanları, döner sermaye gelirleri düşük olsa dahi her ay ek ödeme tutarı olan 308 TL'yi maaşlarıyla birlikte alabilecek. Ayrıca yıllık izin, şua izni ve raporlu dönemlerde döner sermaye alamayan tüm sağlık çalışanları da ek ödeme alacak.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, bir çok il ve ilçede sağlık ocağı ve devlet hastanesinde çalışan personelin 70-200 TL arasında döner sermaye aldığını, çoğu kurumda ise hasta sirkülasyonunun yetersizliği nedeniyle döner sermaye alamayan çok sayıda sağlık çalışanının olduğunu belirtti. Toplu Görüşme Tutanağıyla imza altına alınan bu konu çerçevesinde, Maliye Bakanlığı yetkilileri ile de detaylı görüşmeler gerçekleştirildiğini ifade eden Kaçar, "Düzenleme yürürlüğe girdiğinde, sağlık çalışanları bu ay döner alabilecek miyim, ne kadar alacağım gibi bir kaygı içinde olmayacaktır. Her ay maaş ve ek ödemeyi garanti gelir olarak alabileceklerdir" dedi.

Kaçar, döner sermayeleri kesildiği için yıllık izne çıkamayan, görevi başında uğradığı kaza nedeniyle çalışamadığından ötürü döner sermayeleri kesilerek adeta cezalandırılan sağlık çalışanlarının uğradığı mağduriyetin bu düzenleme ile ortadan kalkacağını kaydetti.