"Saldırı amaçlı kullanmayacağız"

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Kırım yarımadasındaki Sivastopol kentinde üslenen Karadeniz filosunun diğer ülkelere saldırı amacıyla kullanılmayacağını söyledi.

18 Mayıs 2010 Salı, 11:58
Abone Ol google-news

Ria Novosti ajansının haberine göre Medvedev, Ukrayna'nın Başkenti Kiev'e yaptığı ziyaret çerçevesinde üniversite öğrencileriyle biraraya geldi.

Bir öğrencinin Sivastopol'daki üssün saldırı amacıyla kullanılıp kullanılmayacağı sorusu üzerine Medvedev, "Gelin o zaman doğrudan soralım: Rusya Karadeniz filosunu başka ülkelere saldırı için kullanacak mı? Hayır kullanmayacak. Biz barışçı ülkeyiz" yanıtını verdi.

Öğrencinin "Saldırmamanın teminatı ne olabilir" sorusuna da Medvedev, bunun teminatının uluslararası ilişkiler sistemi, BM bünyesindeki Rusya'nın yükümlülükleri, 1975 Helsinki Anlaşması ve uluslararası konvansiyonlardan doğan yükümlülükler olduğunu belirtti.

"Uluslararası kuralları ihlal etmenin Rusya'nın çıkarına olmadığını" anlatan Medvedev, "uluslararası toplumdan uzaklaşmanın birçok alanda çıkarı olan Rusya üzerinde etkileri olacağını" söyledi.

Medvedev, Rus halkının büyük çoğunluğunun Sovyet dönemine dönmek istemediğinin de altını çizdi.

Rus Karadeniz filosunun Sivastopol'de bulunan üssü, uzun süre Kiev ile Moskova yönetimleri arasında tartışma konusu olmuştu.

Eski Ukrayna yönetimi, Rus Karadeniz filosunun anlaşma süresinin bittiği 2017 yılında Kırım'ı terk etmesini istemişti. Ancak, Ukrayna Devlet Başkanlığı görevini Viktor Yuşçenko'dan devralan Viktor Yanukoviç, 21 Nisan'da Harkiv kentinde görüştüğü Medvedev ile anlaşmanın uzatılması konusunda uzlaşmıştı.

Anlaşmayla, Sivastopol limanındaki Rus deniz üssünün kira süresi, sona ereceği 2017 yılından itibaren 25 yıllığına uzatıldı. Anlaşma, 25 yılın sonunda tarafların uygun görmesi halinde sürenin 5 yıl daha uzatılabilmesini de içeriyor.