Samsun'da bisiklet yolu tepkisi

Samsun'da 29 yaşındaki Sercan Yalın, sahil yolunda Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bisiklet yolunda bisikletiyle hareket halindeyken, buraya park eden çok sayıda otomobili görünce tepki gösterdi. Yalın, bisiklet yoluna park edilen araçları cep telefonu ile görüntüleyerek, "Samsun’da sıradan bir bisiklet yolu" diye yazıp paylaştı. Kısa sürede binlerce beğeni ve paylaşım alan videoyu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’te beğenerek Yalın’a destek verdi. Sercan Yalın, "Bisiklet yolunu bize bırakın, pedallayalım" dedi.

28 Eylül 2016 Çarşamba, 12:05
Abone Ol google-news

Samsun’daki özel bir şirkette çalışan Sercan Yalın, işe gidip- gelirken kullandığı bisikletini Atakum sahilinde Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı 'Bisiklet Yolu’nda kullandı. Günde yaklaşık 15 kilometre bisiklet süren Yalın, sahil yolundaki bisiklet yoluna çok sayıda otomobilin park ettiğini görünce tepki gösterdi. Yalın, cep telefonu ile görüntülediği bisiklet yolundaki araçları "Samsun’da sıradan bir bisiklet yolu" diye yazarak sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Politikacılardan sivil toplum kuruluşu temsillerine kadar bir çok kişi bu videoyu beğenerek paylaştı. Sercan Yalın’ın yüklediği görüntü biran da sosyal medyada günün konusu haline geldi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’te paylaşılan bu videoyu beğenerek Sercan Yalın’ın isyanına destek verdi. Büyükşehir Belediyesi’nin bu yolu bisiklet kullanıcıları için yaptığını hazırlatan Sercan Yalın, şöyle dedi:

'BİSİKLET YOLUNU BİZE BIRAKIN PEDALLAYALIM'

"Özellikle hafta sonu sahile gezmeye gelen, piknik yapmaya gelen insanlar, araçlarını bisiklet yoluna park ediyor. Ben ulaşımımı hep bisiklet ile sağlıyorum. İşe gelip giderken, günlük yaşamımda hep bisiklet kullanıyorum. Benim gibi bisiklet kullanan da çok sayıda insan var. Bu nedenle büyükşehir belediyemize bizim için böyle bir yol yaptığı için teşekkür ediyorum. Fakat bu yol maalesef bilinçsiz sürücüler tarafından otopark gibi kullanılıyor. Hatta bazen yayalar bile bu yoldan yürüyorlar. Bisiklet yolu adı üzerinden de anlaşılacağı gibi bisiklet kullananlar için yapılmış. Bisiklet yolunu bize bırakın, pedallayalım."

Samsun'da Karayolları Trafik Kanunu'na göre bisiklet yoluna park eden araçlara 92 lira para cezası uygulanıyor.