Sandık başkanı imam, başkası yerine oy kullanırken yakalandı

7 Haziran’da gerçekleştirilecek genel seçimlerin güvenliğine ilişkin tartışmalar sürerken, oy verme işleminin başladığı Almanya’nın Frankfurt kentinde başkasının yerine oy kullanırken yakalanan Diyanet imamı Hasan Tüfek görevden alındı.

17 Mayıs 2015 Pazar, 15:51
Abone Ol google-newsSözcü gazetesinde yer alan Ali Gülen imzalı habere göre, Frankfurt’taki 6 No’lu sandığın başında olan Tüfek, bir hafta önce kendi oyunu kullandı. Bu sırada HDP’li sandık görevlisine fotoğraf da çektiren Tüfek, önceki gün telefonuna gelen Doğan Dönmez adlı kişiye ait TC kimlik numarasıyla yeniden işlem yaptı.

Seçmen listesine bu ismi yazıp, mührü ve zarfı alan Tüfek, bir haftada ikinci oyunu atarken yeniden fotoğraf çektirmek istedi.

Senin karının adı Doğan mı?

Bu sırada bir hafta önce fotoğrafını çeken HDP’li sandık görevlisinin uyarısı ve diğer partililerin müdahalesiyle oy atması engellenen imam, “Karımın adına oy atıyordum. O’nun TC kimliği” sözleriyle kendini savunmaya çalıştı.

Ancak sandık görevlileri “Senin karının adı Doğan mı?” diyerek yaşanan bu hile girişimini zapta geçirdi.

Başkonsolos ve konsolosluk görevlilerinin de olaya müdahil olmasıyla Diyanet imamı Hasan Tüfek sandık başkanlığı görevinden alındı.