Sapanca'da rant uğruna doğa katliamı!

Sapanca Kırkpınar’da inşaatına başlanan teleferik projesine aylardır karşı çıkan Kırkpınar halkı, hukuksal zeminde mücadelesine devam ediyor. Proje alanının nazım imar planının Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sapanca Belediyesi’nde farklı olması üzerine her iki belediyede de bugün başvuruda bulunan Kırkpınar halkı Büyükşehir Belediyesi’nin imar planının esas alınmasını talep etti.

29 Ocak 2020 Çarşamba, 21:04
Abone Ol google-news

Proje alanının nazım imar planlarının Sapanca Belediyesi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nde farklı olduğunu tespit ettiklerini söyleyen Kırkpınar halkının avukatı Sercan Efe, “Söz konusu proje alanının, kullanılması bakımında farklılıklar ortaya çıkmış. Sakarya Büyükşehir’in nazım imar planı asıl olan imar planıdır. Dolayısıyla Büyükşehir’e ve yerel belediyeye eş zamanlı başvuruda bulunarak Büyükşehir’in nazım imar planının esas alınmasını talep ettik. Eğer bir ay içerisinde yanıt verilmezse, talebin rededildiğine ilişkin dava açacağız” dedi.

‘KAMUNUN DENETİM İMKANI SINIRLANDIRILIYOR’

Proje sözleşmesinin gelir paylaşımına ilişkin açıklamalarda bulunan Avukat Efe, ‘Teleferik tesislerinin, mesire alanının ve diğer tesislerin ayrı ayrı tutulan hesapları işletmecinin mali müşaviri tarafından onaylanmış bilanço ve gelir tablosundaki net kar üzerinden yapılacaktır’ yazıyor. Bu şekilde kamunun denetim imkanı sınırlandırılıyor. İşletmeci kendi mali müşaviri ile çalıştıktan sonra kamunun sorgulama hakkı kalmıyor. Kamu zararı buradan da tespit edilebiliyor” diye konuştu.

KAMUYA YARAMAYACAK

Bu olayla birlikte Sapanca’nın doğasına zarar verileceğini vurgulayan Efe, “Bu ormanlar neticede Sapanca Gölü’nü ve yeraltı sularını besliyor. Bu teleferik Kartepe’ye yapılsa yararlı bir proje olabilir. İnsanlar için ulaşım amacı güdebilir. Ama aşağıda ne buna yetecek bir otopark var ne de insanların bu alana gitmek gibi bir derdi var. Mağaralar var gitmiyor, Bizans kalıntıları var gitmiyor, göle gitmiyor. Kamuya yaramayacak yeni bir rant alanı oluşturacak” ifadelerini kullandı.