Silvan Barajı'na roketatarlı saldırı

Silvan Barajı'na roketatarlı saldırı, Bingöl'de askeri araçlara mayınlı saldırı yapıldı.

03 Ağustos 2015 Pazartesi, 22:25
Abone Ol google-news
<video:338093>

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi yakınlarında yapımı süren Silvan Barajı’na bu gece saat 20.30 civarında bir grup PKK'lı tarafından rokeatarlı saldırı düzenlenirken, Bingöl'de ise devriye gezen askeri araca mayınlı saldırı yapıldı.

Bingöl'deki mayınlı saldırıda ölen yada yaralanan olmazken, Silvan'daki saldırıda ölen veya yaralanan olup olmadığı konusunda henüz bilgi alınamadı. 

Silvan'ın Bayrambaşı Köyü yakınlarında Dicle nehri nehri üzerinde yapımı devam eden Silvan Barajına bu gece saat 20.30 sıralarında bir grup PKK'lı tarafından Roketatarlı saldırı düzenlendi. Atılan roketlerden birinin işçilerin yemek yediği binaya isabet ettiği öğrenildi. Uzun namlulu silahlarla da ateş açan PKK'lılara barajı korumakla görevli olan askerler tarafından anında karşılık verildi. Yaklaşık 10 dakika süren çatışmada ölen veya yaralanan olup olmadığı konusunda henüz bilgi alınamadı. Silvan barajına giden yola konulan 143 kilogram patlayıcı bulunarak güvenlik güçleri tarafından imha edilmişti.

BİNGÖL'DE ASKERİ ARACA MAYINLI SALDIRI

Öte yandan, Bingöl Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bingöl'ün Kiğı İlçesi’nde yapımı süren Kiğı Hidroelektrik Santrali Baraj şantiyesine çimento taşıyan kamyonların emniyetini sağlayan zırhlı askeri araçlara mayınlı saldırı düzenlendi. Kiğı ilçesinin Cevizliçeşme mevkiinde PKK'lılar tarafından önceden yola döşenmiş uzaktan kumandalı mayın, askeri araçların geçişi sırasında patlatıldı. Patlamada zırhlı askeri araçlardan biri zarar görürken, ölen ya da yaralanan olmadı. Açıklamada, "Bingöl il jandarma komutanlığı, kendisine tevdi edilen sorumluluk sahasında, huzur ve güven ortamını sağlamak ve terörist faaliyetleri bütün boyutları ile tesirsiz hale getirmek maksadıyla mücadelede yürütülen faaliyetlere kararlılıkla devam etmektedir" denildi.