'Sınav saati korna çalmayın'

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, ülke genelinde 2 milyon civarında öğrencinin 9 Haziran'da SBS ve 24 Haziran'da LYS sınavlarına gireceğini hatırlatarak, sürücüleri uyardı. Apaydın, sürücülerin saat 10:00 ila 12:00 arasında klakson çalmamalarını ve gürültü yapmamalarını istedi.

07 Haziran 2012 Perşembe, 08:31
Abone Ol google-news

Apaydın, yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl SBS'ye 8. sınıflardan 1 milyon 100 bin öğrencinin, LYS'ye ise ortaöğretimi bitirmiş 871 bin öğrencinin gireceğini ifade etti. Apaydın, sınav günleri trafikte sıkışıklık olabileceğini belirterek, sabah evden biraz daha erken çıkmalarını istedi. Apaydın, "Toplamda 2 milyon öğrenci sınavlara girecektir. Tüm şoför esnafından ve araç sürücülerinden sınav zamanı okul önlerinde ve yakınlarında müzik açmamaları, klakson ve korna çalmamaları öğrencilerimizin yararına olacaktır. Ayrıca, sınav yapılan yerlerin yakınlarında aynı şekilde sınav saatlerinde gürültü yapan çalışmaların durdurulması için tedbir alınması öğrencilerimizin, çocuklarımızın geleceği için çok önemli" dedi.

Okulların tatile girmesi ve sınavlarının bitmesiyle vatandaşların yazlıklarına ve memleketlerine gitmek için tatil telaşıyla aynı anda yola çıkması, karayollarında aşırı yoğunluğa yol açtığını belirten TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, "Tatille beraber maalesef kazalarda da büyük artış görüyoruz. Ülkemizde günlük ortalama 12 vatandaşımız hayatını kaybederken, bu rakam yaz tatilinin başladığı günlerde 24, kimi gün 34 ölümlü kaza sayısına kadar çıkması çok üzücü. Tüm sürücüleri uyarıyorum; Yorgun, uykusuz, alkollü olarak asla yola çıkmayın. Aracınızı hız kurallarına uyarak, 2 saatte bir dinlenerek ve emniyet kemerimizi takarak kullanalım" diye konuştu.

Karayollarında yaz aylarıyla birlikte başlayan yol yapım çalışmalarına da dikkat çeken Apaydın, "Bilhassa yabancı olduğunuz yollarda giderken yeni dökülmüş mıcır, ani şerit değiştirmeleri, tek şeride düşen daralan yollar kazalara davetiye çıkarmaktadır. Geceleri kaza tehlikesinin bir kat daha arttığını unutmayalım. Aracımızı kullanırken yol işaretlemelerine ve işaretçilerine dikkat etmeli, yol yapımı olan yerlerde süratimizi düşürmeliyiz. Eğer yola çıkmadan Karayolları Genel Müdürlüğü danışma merkezinden yol durumunu öğrenirsek daha tedbirli oluruz" şeklinde konuştu.