Sinemanın Öncü Kadınları

Beykoz Kundura Sinema, 7-8 Mart günleri “Sessiz Sinemanın Öncü Kadınları” isimli panel ve film gösterimlerine ücretsiz olarak ev sahipliği yapıyor.

Yayınlanma: 03.03.2020 - 13:06
Abone Ol google-news

Alice Guy Blaché

Beykoz Kundura Sinema, 7-8 Mart günleri “Sessiz Sinemanın Öncü Kadınları” isimli panel ve film gösterimlerine ücretsiz olarak ev sahipliği yapıyor.

İlk gün, 1980'lerde yönetmen Katja Raganelli’nin, ilk kadın yapımcı Alice Guy Blaché’nın kızıyla röportaj yaparak ortaya çıkardığı Homage To The World’s First Female Filmmaker isimli belgesel kısa film gösterimi ile başlayacak. Bu belgesele konu olan Blaché’nin 1912 yapımı Falling Leaves ve Two Little Rangers isimli sessiz filmleri piyanist Gonca Varol’un eşliğinde izleyiciler ile buluşacak.

Arşivci ve araştırmacı Elif Rongen Kaynakçı ve Canan Balan sinemanın öncü kadınlarını bulma, hayat hikayelerini, filmlerini ortaya çıkarmanın tarihsel değerini ve zorlukları üzerine birikimlerini paylaşacaklar. Ardından Sidney Franklin’in 1922 yapımı sessiz filmi East is West de canlı müzik eşliğinde gösterilecek.

8 Mart Pazar günü ise, Kadın Eserleri ve Bilgi Merkezi Vakfı Başkanı Aslı Davaz, Necile Tevfik Arşivi Açıklamalı Kataloğu kitabının da yazarı olan Davaz, “Necile Tevfik’in Sinema Teknikleri, Sessiz ve Sesli Senaryoları ve Hollywood ile İlişkileri (1928-1935)”, Balan, “Hoca ve Asistanı Sinemada: Halide Edip ve Sabahat Filmer”, Kaynakçı ise, “Beyaz perdeye yansıyan kadın senaristler” başlıklı konuşmalarıyla izleyicileri aydınlatacaklar.

Etkinlik, Ivan Pravov ve Olga Preobrazhenskaya’nın 1927 yapımı Ryazan’nın Kadınları filmi ile noktalanacak. (https://beykozkundura.com)


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon