Sisi'den Müslüman Kardeşler'e 'paralel devlet' suçlaması

Mısır'ın eski Genelkurmay Başkanı ve bu ay sonunda yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin favori adayı Abdülfettah El Sisi, Müslüman Kardeşler'i "paralel devlet" kurmaya çalışmakla suçladı.

Yayınlanma: 12.05.2014 - 16:27
Abone Ol google-news

Mısır'da eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesinde önemli rol oynayan Sisi, yabancı medyadan ilk röportajını Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Sky News Arabia'ya verdi. İlk kısmının dün yayınlandığı röportajda Sisi, Müslüman Kardeşler'i pararlel devlet kurmakla suçladı.

Sisi röoprtajda "Üçüncü dönem için bekleyeceğimi düşünüyor musunuz? Eğer halk protestoya kalkışırsa, sizin hizmetinizdeyim diyeceğim. Ordunun (istifa et) talebini bekleyemem, ben böyle olamam. Ben halk için endişelenirim" dedi.

59 yaşındaki Sisi 26-27 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sadece bir aday ile yarışıyor. Medya ve destekçileri, ona İslamcı Cumhurbaşkanı Mursi'den kuratarn kişi olarak bakıyor.

Yönetimi tekelinde toplamakla suçlanan Mursi ve Müslüman Kardeşler'e yönelik geçen yıl gösteriler olmuş, gösterilerin Mursi'ye verdiği süre dolmadan ordu devreye girmiş ve temmuzda darbe yapmıştı. O darbede Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı olan Sisi önemli rol üstlenmişti.

Mart ayında ordudaki görevinden ayrılan Sisi, 1952'den beri Mursi dışında ordu içinden cumhurbaşkanı çıkarma geleneğini devam ettirmeye kararlı görünüyor. Hüsnü Mübarek'e karşı ayaklanmanın başladığı sıralarda Sisi askeri istihbaratın başında yer alıyordu ve Mursi tarafından Savunma Bakanlığı'na atandı.

Bu hafta ikinci kere televizyona röportaj veren Sisi, bugüne kadar güvenlik endişesi ile sokakta görünmedi. Sisi bu röportajında örgütün paralel liderlik yürüttüğünü ve güç yığmak ve ülke sorunlarını çözemeyecek endişeler olduğunu söyleyerek Mursi ve Müslüman Kardeşler'in iktidar dönemini eleştirdi. Sisi örgütün ideolojisini yeniden gözden geçirmek zorunda olduğunu belirtti.

Müslüman Kardeşler'in Mısırlılar gözünde güvenirliliğini kaybettiğini iddia eden Sisi siyasi sorunu din savaşına dönüştürmeye çalışmakla suçlayarak, "Bu onların sorunu, benim değil. Kendilerini yeniden değerlendirmeye ihtiyaçları var" dedi. Ruhani liderliğe izin vermeyeceklerini belirten Sisi Müslüman Kardeşler'in kendisini ve dini kurumlarını paralel devlet olarak sunduğunu söyledi. Sisi "Bu bir düşmanlık değil, bu benimle onların arasında bir intikam değil" dedi. (Gazeteport)


En Çok Okunan Haberler