Siyasetin en önemli gündemi olmuştu! Baykal'dan da yanıt geldi

Genelkurmay eski başkanı İlker Başbuğ'un '26 Haziran 2009'da askeri şahısların, askeri mahalde işlediği suçlarda dahil özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa teklifi getiriliyor. Bunu kim hazırladı?' sözlerine CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'dan da yanıt geldi.

Yayınlanma: 05.02.2020 - 09:33
Siyasetin en önemli gündemi olmuştu! Baykal'dan da yanıt geldi
Abone Ol google-news

Genelkurmay eski başkanı İlker Başbuğ'un FETÖ'nün siyaset ayağı tartışmalarına ilişkin, "26 Haziran 2009'da askeri şahısların, askeri mahalde işlediği suçlarda dahil özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa teklifi getiriliyor. Bunu kim hazırladı? Tamamen FETÖ ile ilgili, bu araştırılsın" sözleri siyasettin en önemli gündem maddelerinden birisi oldu.

Başbuğ'un işaret ettiği kanun teklifine Ahmet Aydın, Bekir Bozdağ, Mustafa Elitaş, Mehmet Ceylan, Yahya Doğan, A. Müfit Yetkin imza verdiği, Meclis Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ile dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in de verdiği destek Meclis tutanaklarına yansımıştı.

AKP Meclis Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da tartışmaya girmişti.

Mustafa Elitaş, "4 parti birlikte mutabakat sağlayarak yaptık. Hepimiz FETÖ'cü müyüz?" diye sormuştu.

CHP Meclis Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, AKP’li Elitaş’a yanıt verdi ve AKP’li Elitaş’ın yalan söylediğini açıkladı.

DENİZ BAYKAL KONUŞTU

Tartışmaya eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da girdi.

Yeniçağ gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu, bugünkü yazısında CHP'nin Deniz Baykal'la görüştüğünü belirterek ayrıntıları yazdı.

Deniz Baykal, Uğuroğlu’nun “Askerlerin sivil yargıda yargılanması için AKP'ye destek verdiniz mi?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Böyle bir talimatım kesinlikle olmadı. Meclis grup başkanvekillerimiz, Hakkı Süha Okay, Kemal Anadol ve Kemal Kılıçdaroğlu her zaman çok güvendiğim siyasi dava arkadaşlarımdır. Yazınızda adı geçen Alirıza Öztürk de güvendiğim hukukçular arasındadır.”

Baykal, “Demokratikleşmeye destek amacı ile bu desteği AKP'ye verdiğiniz iddia edildi” ifadesine karşılık ise şunları söyledi:


"12 Eylül darbesinin mağduru siyasetçilerden birisi olarak anayasa ve yasalardaki tüm anti demokratik hükümlerin çıkarılması için elbette o gün çağrı yaptım, bugün de aynı çağrıyı yapıyorum.Hiç güvenilmeyen bir siyasi iktidara neden böyle bir destek vereyim ki?"Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler