Son dakika... BM'den kritik Gazze açıklaması: 'Çatışmalar derhal durmalı'

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Filistin'e ilişkin toplandı. BM 75. Genel Kurulu Başkanı Volkan Bozkır, "İsrail orantısız güç kullandığı saldırıları ile uluslararası hukuka aykırı hareket etti" dedi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise "Yeryüzünde bir cehennem varsa o da Gazze'deki çocukların hayatları" çağrısı yaptı.

20 Mayıs 2021 Perşembe, 17:22
Son dakika... BM'den kritik Gazze açıklaması: 'Çatışmalar derhal durmalı'
Abone Ol google-news

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Filistin gündemiyle bir araya geldi. BM 75. Genel Kurulu Başkanı Bozkır, BM Genel Kurulu'nun Filistin'e ilişkin toplantısında, "İsrail orantısız güç kullandığı saldırıları ile uluslararası hukuka aykırı hareket etti" dedi.

Bozkır ifadelerini, "İsrail, Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki Filistinlileri evlerinden çıkararak da uluslararası ceza hukukuna aykırı davrandı, İsrail mahkemelerinin bu bölgelerde yetkisi yok. Umarım bugün bir sonuç çıkar, BM çatısı altında Genel Kurul olarak sadece sözlerden fazlasını yapabiliriz" şeklinde sürdürdü.

'YERYÜZÜNDE BİR CEHENNEM VARSA...'

İsrail ve Filistin arasında yaşanan krizi görüşmek üzere toplanan BM Genel Kuruluna hitap eden Guterres, son 10 günde özellikle Gazze ve İsrail'de ölümle sonuçlanan şiddet olaylarının tehlikeli ve korkunç boyutlara ulaştığına dikkati çekti.

İsrail güçlerinin Gazze'ye yönelik devam eden hava bombardımanından derin sarsıntı duyduğunu, Hamas ve diğer grupların İsrail'e yönelik gelişigüzel roket saldırılarının ise kabul edilemez olduğunu vurgulayan Guterres, tüm taraflara acilen ateşkese varılması çağrısı yaptı.

Çatışmaların Gazze'de sivil altyapıya ciddi zarar verdiğine, yüzlerce evin ve binanın yıkıldığına ve hava saldırılarının hastanelere zarar verdiğine dikkati çeken Guterres, "Savaş binlerce Filistinliyi evsiz bıraktı, 50 binden fazla kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı" dedi.

El-Şati mülteci kampına düzenlenen saldırılarda bir aileden 9 kişinin öldüğü haberlerinden dehşete düştüğünü vurgulayan Guterres, "Yeryüzünde bir cehennem varsa o da Gazze'deki çocukların hayatları. Çatışmalar derhal durmalı" çağrısı yaptı.

'İSRAİL TÜM HALKI CEZALANDIRIYOR'

Filistin Dışişleri Bakanı Riad Al-Maliki, "İsrail'in kendini savunma hakkından bahseden ülkeler hangi haktan bahsediyor. İsrail bir sömürge gücü ve tüm halkı cezalandırıyor" dedi.

Riad Al-Maliki açıklamasının devamında "Netanyahu hükümeti, iki devletli çözüme inanmıyor, yasa dışı yerleşim politikasına devam ederek bu çözümü boşa çıkarıyor" ifadesini kullandı.