Heybeliada'da yangın

İstanbul Heybeliada'da orman yangını çıktı. müdahale için helikopter gönderildi. Yangına 1 uçak, 3 helikopter ve 5 arazöz ile müdahale edildi. Yangın kontrol altına alındı.

21 Ağustos 2021 Cumartesi, 13:27
Heybeliada'da yangın
Abone Ol google-news

Heybeliada, Eski Değirmenyeri bölgesindeki ormanda yangın çıktı.  

İhbar üzerine olay yerine ekipler sevk edildi. Yangına müdahale için söndürme helikopteri de yönlendirildi. Ekiplerin müdahalesi ise devam ediyor. Yangına müdahaleye ada sakinleri de katıldı.

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

Yangınla ilgili Orman Genel Müdürlüğü açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, yangının saat 13.07'de başladığı ilk müdahalenin ise saat 13.10'da yapıldığı kaydedildi. Yangına 1 uçak, 3 helikopter ve 5 arazöz ile müdahalenin sürdüğü ifade edildi.

"AĞLAYARAK MÜDAHALE ETMEYE ÇALIŞIYOR"

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, Heybeliada'daki yangınla ilgili açıklamalarda bulundu. Gül, "Tüm insanlar canla başla sessizce ağlayarak müdahale etmeye çalışıyor." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Gül, yangından kimsenin etkilenmediğini ve feribot seferlerinde aksama olmayacağını açıkladı.

YURTTAŞLAR TAHLİYE EDİLDİ

Heybeliada'ya Kıyı Emniyeti'ne bağlı ekipler de sevk edildi. KEGM-3 botu, bölgedeki yurttaşların tahliyesini gerçekleştirdi. NENE HATUN gemisi ve KEGM-5 ve KEGM-6 botları da bölgeye yönlendirildi.

 DUMANDAN ETKİLENEN 2 İTFAİYECİ HASTANEYE KALDIRILDI

Yangına müdahale eden 2 itfaiye eri dumandan etkilendi. İtfaiyeciler tekneyle Maltepe Sahili'ne getirildi. İtfaiye erleri ambulansla hastaneye kaldırıldı.

İNSAN ZİNCİRİ OLUŞTURDULAR

Orman yangını büyürken ada halkı da yangına müdahale etmeye çalıştı.


Yurttaşlar canları pahasına alevlerle boğuşup insan zinciri oluşturdu. İnsanlar ellerindeki kovalarla yangını söndürmek için alevlere su taşırken görüntülendi.

KONTROL ALTINA ALINDI

İstanbul Valisi Yerlikaya, yangının kontrol altında alındığı belirtti. Yerlikaya, "Heybeliada’daki yangın 14.55 itibarıyla kontrol altına alınmıştır." dedi.