Sosyal medyada 'Zeytin Dalı' takibi... Gözaltılar artıyor

İçişleri Bakanlığı, Afrin operasyonuna yönelik olarak sosyal medyadan terör propagandası yapan 24 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Öte yandan yurt genelinde sosyal medyada terör örgütünü övdükleri gerekçesi ile yapılan gözaltıların sayısı artıyor.

22 Ocak 2018 Pazartesi, 11:07
Abone Ol google-news


Kütahya'nın Emet ilçesinde, sosyal medya hesapları üzerinden terör örgütlerinin propagandasını yaptığı iddia edilen doktor gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığı, Zeytin Dalı Harekatı'na yönelik sosyal medyadan terör propagandası yapan 24 şüphelinin gözaltına alındığı bildirdi. İstanbul'da 57 kişiye soruşturma başlatıldı. Diyarbakır'da ise 30 kişi gözaltına alındı.

Yazar Nurcan Baysal'a 'Zeytin Dalı' gözaltısı

Emet Devlet Hastanesinde görev yapan çocuk doktoru O.B.'nin (30) sosyal medya hesaplarından terör propagandası yaptığı ihbarı üzerine Emet Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma açıldı. Gözaltına alındıktan sonra Emet Cumhuriyet Savcılığı'nca ifadesi alınan O.B. paylaşımların kendisine ait olmadığını, hesabının çalındığını iddia etti. Olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

 24 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA

 İçişleri Bakanlığı'ndan, Zeytin Dalı Harekatı'na yönelik sosyal medyadan terör propagandası yapan 24 şüphelinin gözaltına alındığı bildirildi.

DİYARBAKIR'DA 30 GÖZALTI

Diyarbakır'da, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Suriye'nin Afrin kentine yönelik başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı' ile ilgili sosyal medyada halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettikleri ve silahlı terör örgütleri PKK/KCK/PYD-YPG ve IŞİD propagandası yaptıkları iddiasıyla 30 kişi gözaltına alındı.

Cumhuriyet Başsavcılığı, TSK'nın 20 Ocak Cumartesi günü başlattığı, 'Zeytin Dalı Harekâtı' ile ilgili sosyal medya hesapları üzerinden halkı kin ve düşmanlığa tahrik edenler, silahlı terör örgütleri PKK/KCK/PYD-YPG ve IŞİD ile ilgili propaganda yapıp, provakatif eylem çağrısında bulundukları iddia edilen kişiler hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, İl Emniyeti İstihbarat, Terörle Mücadele ve Bilişim Suçları Müdürlüğü ekipleri, sosyal medyada yapılan paylaşımları incelemeye aldı. Yapılan incelemelerde, şüpheliler tespit edilerek, Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince haklarında yasal işlem başlatıldı, 30 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Polisin, sosyal medyada benzer paylaşımlarda bulunanlarla ilgili çalışmalarının sürdüğü öğrenildi. 

 İSTANBUL'DA 57 KİŞİYE SORUŞTURMA

 İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, "Zeytin Dalı Harekatı"nın başladığı 20 Ocak tarihinden itibaren sosyal medya paylaşımlarından dolayı 57 kişi hakkında re'sen soruşturma başlattı. Konuya ilişkin olarak İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Türkiye sınırları ve bölgede güvenliği sağlamak amacıyla PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensubu teröristleri etkisiz hale getirmek üzere Türk Silahlı Kuvvetlerince 'Zeytin Dalı' adlı harekatın başlatıldığı 20 Ocak 2018 tarihinden itibaren Twitter adlı sosyal paylaşım sitesinde 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 125/3-a, 216-1, 199 ve 301. maddeleri ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2 maddesinde tanımlanan 'Kamu görevlisine hakaret', 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik', 'Cumhurbaşkanına hakaret', 'Türk Milletini, T.C. devletini ve devletin askeri teşkilatını alenen aşağılama' ve 'Terör örgütü propagandası yapma' suçlarının unsurlarını oluşturan yazılar yayınladıkları belirlenen 57 kişi hakkında 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 160. maddesi uyarınca yasal gereği yapılmak üzere re'sen soruşturma başlatılmış olup, suç teşkil eden benzeri eylemlere ilişkin araştırmalar da devam etmektedir."

Soruşturma başlatılan 57 kişiden 18'i hakkında yakalama ve gözaltı kararı çıkarıldı. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri'nin bu kişilere yönelik yaptığı operasyonda 9 kişi gözaltına alındı. 

Muş'ta 1 gözaltı

Muş'ta, Afrin bölgesinde yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin sosyal medyada terör propagandası yaptığı iddia edilen 1 kişi  gözaltına alındı.

Muş Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından PYD/PKK ve IŞİD'e yönelik Suriye'nin Afrin bölgesinde başlatılan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında sosyal medya hesabı üzerinden terör örgütü propagandası yaptığı iddia edilen,  M.N. hakkında soruşturma başlattı. Polis ekipleri tarafından Muş'ta gözaltına alınan M.N.'nin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi

 57 kişiye 'Zeytin Dalı' paylaşımlarından soruşturma açıldı