Soylu'nun 'Peker' açıklamasına TİP Milletvekili Barış Atay'dan tepki: Ne gibi soruşturmalar vardı?

TİP Milletvekili Barış Atay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddialarını gündeme getiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alması üzerine sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulundu. Atay, "Sedat Peker'e koruma polisi verilmesini neden onayladın? O sırada Peker’le ilgili ne gibi soruşturmalar vardı?" diye sordu.

09 Mayıs 2021 Pazar, 19:36
Soylu'nun 'Peker' açıklamasına TİP Milletvekili Barış Atay'dan tepki: Ne gibi soruşturmalar vardı?
Abone Ol google-news

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve oğlu AKP Milletvekili Tolga Ağar üzerinden iktidara yönelik iddiaları değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Devlet ve içişleri bakanı, bu tartışmalara seyirci" eleştirisini yöneltmişti. 

Kılıçdaroğlu'nun açıklamlarını hedef alan Soylu, "Bir ülkede Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı, Kırmızı Bülten talep edilen organize suç örgütü yöneticisinin, güvenlik güçlerimize yönelik iftira ve akla sığmayan ithamlarına sığınarak siyaset yapar mı? Acizlik, çürümüşlük..." ifadelerini kullanmıştı. Soylu'nun, Kılıçdaroğlu'nun Peker konusundaki eleştirilerine verdiği yanıt nedeniyle sosyal medya üzerinden yoğun tepki topladı. 

TİP Milletvekili Barış Atay, Soylu'ya yönelik, Peker'e koruma polisi verilmesini neye dayanarak onayladığını sordu. Atay, sosyal meda hesabından, Peker'in iddialarını hatırlatarak, "Jandarma Genel Komutanlığı bile açıklama yapmak zorunda kaldı ama bağlı oldukları şu anki İçişleri Bakanı tek kelime etme gereği dahi duymadı" dedi. Soylu'nun bu sırada iddialarla ilgili 'iftira' dediğini belirterek paylaşımlarını sürdüren Atay, şunları yazdı:

'ERDOĞAN İLE NASIL FOTOĞRAF ÇEKİLEBİLDİĞİNİ AÇIKLARSINIZ SANIRIM'

"Biz de şunu soralım. İftira olduğu sonucuna ulaştığınız soruşturma dosyaları nerede? Bunlarla ilgili ne çalışma yapmıştınız şimdiye kadar? Bir organize suç örgütü yöneticisine koruma polisinin verilmesi size bağlı hangi birimin talebidir? Bakan olarak neye dayanarak bu talebi onayladın? Koruma polislerinin görevi ne zaman bitti? O sırada Sedat Peker’le ilgili ne gibi soruşturmalar vardı? Bu herif 1.5 yıl öncesine kadar miting düzenleyip insanların kanıyla duş alacağını söylüyordu, Suriye’de cihatçılara malzeme desteği sağlıyordu, medyadan ödül alıyordu. Siz ne yapıyordunuz peki o zaman? Kırmızı bültenle aranacak kadar tehlikeli birinin, o şahsın arkasına sığınmakla suçladığınız muhalefeti tehdit ederken ne gibi bir girişimde bulunduğunuzu ya da bu şahsın Erdoğan ile nasıl fotoğraf çekilebildiğini açıklarsınız sanırım."

"NADİRA KADİROVA DOSYASI İLE İLGİLİ NE YAPTINIZ?"

"MV Şirin Ünal’ın evinde, vekilin kendi silahıyla vurulan ve aynı #YeldanaKaharman gibi intihar etti denilerek kapatılan #NadiraKadirova dosyası ile ilgili şimdiye kadar ki bütün çağrılara rağmen ne yaptınız. Hiçbirine cevap vermiyorsun ama eski de olsa şunu sorayım bir de. Sedat Peker hakkında açılmış soruşturmayı kendisine haber veren İstanbul Emniyeti’nde görevli-SP’nin tabiriyle- “vatansever” polis memurunun kim olduğunu tespit ettiniz mi? Ettiyseniz sonuç ne oldu?" 

Atay'ın paylaşımı şu şekilde: