Süleyman Soylu'dan kayyım sorusuna canlı yayında yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu canlı yayında açıklamalarda bulundu. Süleyman Soylu Diyarbakır, Van ve Mardin'e seçilen belediye başkanlarının yerine kayyım atamalarının 'terör'e ilişkin olduğunu söyleyerek; İstanbul ve Ankara'ya kayyım atanmayacağını belirtti.

08 Eylül 2019 Pazar, 09:59
Süleyman Soylu'dan kayyım sorusuna canlı yayında yanıt
Abone Ol google-news

<video:1569623>

CNN Türk'te Hakan Çelik'in konuğu olan Süleyman Soylu'nun gündeme ilişkin açıklamalarından satır başları şöyle;

ABD ile ortak kara devriyesi

-Türkiye son yıllarda özel bir sorumluluk hissetiği bir rolü üstleniyor. Tarihsel ve komşu sorumluluğunu yerine getiriyor. Burada işimizin kolay olmadığını söylemeliyiz. Bu coğrafyanın tam ortasındayız. Türkiye burada pasif bir durumda olmadı şimdiye kadar. Cumhurbaşkanlığımızın önderliğinde. Adımlar attı.

-Dünyada kendini gösterdi ve belli etti. ABD kendi askerleriyle bizim askerlerimizin birlikte devriye yapmasını kabul ettiyse bu Türkiye'nin başarısıdır. Türkiye burada hiç geri adım atmadı. Bunu insanlık adın atıyor.

-Bizi gemiye yaklaştırmadılar. O eylemin sert olmasının nedeni 'biz diğer ülkeler gibi düşünmüyoruz, insanlığı düşünmüyoruz' demektir

-Türkiye'nin terör örgütü olarak gördüğü kişileri Avrupa terörist olarak görmüyor. FETÖ'cüleri görmüyor. PKK'yi görüyor ama iade etmiyor.

-On binlerce insan sınırı geçti biz bunların birçoğunu yakalıyoruz. 32, 33 bin kişi bu yıl içerisinde Yunanistan'a geçti. Göç konusunda bu sağanak devam ediyor. 2019 yılında şu an Eylül ayı itibariyle 254 bin kaçak göçmen yakaladık...

8 bin FETÖ'cü Yunanistan'a geçti

-8 bin FETÖ'cü son 2 yılda Yunanistan'a geçti. Büyük aklın kim olduğu ortada. İğneyle kuyu kazıyoruz.

-Suriye sınırı, Ağrı, Kars bu sınırların tamamı bizim zor bir coğrafyada olduğumuzu gösterir. 2015 tarihinden itibaren bambaşka bir güvenlik politikası belirledik. Güvenlik birimlerimiz FETÖ'cülerden arındı bir kere. Bir takım insanlara yatırım yapıyorsunuz. Bunları işten çıkardığınızı düşünün, deneyimlerine rağmen. Türkiye buna rağmen bu temizliği yapınca büyük adımlar atıldı.

-İnternet 12 yaşındaki çocuklara bomba yapmayı öğretiyor. Geçen yıl 361 olay engellemişiz, bu yıl 182 olayı engellemişiz. Dün 5 kilo TNT'nin patlatılmasını engellemişiz.

-DEAŞ'ın da PYD'nin de patronu aynıdır. Ormanları yakacaksınız, turistlik bölgeleri hedef alacaksınız. Aynı yöntemle çalışıyorlar. Tüm birimlerimiz yoğun bir şekilde çalışıyor. 

-Tunceli'de bölgede dağlarda terörist yok mu? Sayı 65. Biz sadece terörist mi etkisiz hale getiriyoruz. Bölgeye yurt dışından giriş sayısı bu yıl 112 bin.

-Kayyum geçici olarak görevlendirilen belediye başkanıdır. Biz Anayasanın bize verdiği yetkiyle onu açığa alıp yerine geçici belediye başkanı atıyoruz. 

Diyarbakır, Van, Mardin Belediye başkanları neden değişti?

-İçişleri bakanlığına bu yetkiyi verilir. 45, 46, 47. maddelerde durum bellidir. Teröre yardım ve yataklık edenler görevlerinden men edilir. Biz geçen sefer bu hakkımızı kullandık. Diyorlar ki 'seçilmişler' ... E bu göreve devam etme özgürlüğünü mü getiriyor. İçişleri bakanlığı diyor ki biz bunu denetlemekle yükümlüyüz. Devletin kurumlarına uygun çalışıp çalışmadığını denetlemekle. 

-Seçilmiş ise 'istediği terör eylemini yapabilme özgürlüğüne sahiptir' anlamına gelemez ki bu durum. Kamu düzenini sağlayamayız.

-Bunlar ilk derece mahkemelerin verdiği kararlardır. Şırnak Belediyesi'nde 19 havan mermisi çıkıyor. Bunlar da seçilmişlerdi. Burada şehitlerimiz oldu. 

-Diyarbakır'ın şimdiki belediye başkanı. Terörist cenazesine gideceksin, caddeye teröristin ismini vereceksin, teröristleri gizli gizli tedavi ettireceksin. Sonra al yıldızlı bayrağı çıkaracaksın. Ben bunu hazmedemem.

-Tunceli, Mardin, Van terörden kimse gidemiyordu. Şu an turizm bölgesi.

-NİKE gelir mi Doğu Anadolu'ya? Geldi 12 bin çalışan olacak Ağrı'da. Şu an Tunceli'de tekstil atölyelerinde çalışacak adam bulamıyorlar.

Ahmet Türk cezaevindeydi

-Diyarbakır'ın toplam 8 soruşturma ve koğuşturması var. 

-Ahmet Türk cezaevindeydi. Yaşından dolayı çıktı. Biz tedbiren belediye başkan vekili görevlendirdik. Eş Başkanı görevlendiren Kandil'dir. Yaptıkları festivaller öyle görevlendirmeleri öyle.Buna müsade mi etmeliyiz. Çocukları dağa götürmeye, terörist olarak götürmeye...

-Dünyanın hangi ülkesinde demokrasi infaz edilir.  Seçilmiş olmak bana yolsuzluk yapmayı sağlar mı? Bizim kanunlarımız var bunlara uymak zorundayız. Çocuklarımızı dağa götüreceksiniz.

-Karayılan 14 yaşındaki kıza tecavüz edecek biz bunlara müsade eceğiz öyle mi? Bunu herkes biliyor. Götürdüğü kadınları nasıl seçtiğini.

-Demokrasi kurallarına herkes riayet edecek. Bir parti neden bir suçluyu, hapiste yatmış kişiyi neden aday gösterir. Biz de burada demokrasiye sığındık.

HDP'ye Atatürk portresi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafını veriyorsunuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk neden gazi oldu?

İstanbul'dan indirilmesi de yalan. İstanbul Valisi kendisine ait özel bir önemi olduğunu açıkladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafını vererek neyi ima etmeye çalışıyorsun? CHP'lilerin vicdanı hiç mi sızlamadı?

40 yıldır Türkiye bu mesele ile yaşıyor. Türkiye'deki terörist sayısı 600'ün altına düştü. Cezaevinde 1500 civarında DEAŞ'lı var. Yurtdışı DEAŞ'lı terörist yok desem yeridir. Kendini gizli görevde tutanları saymam mümkün değil. Uyuyan hücreleri. İçerde bunlara yakın olan grupları takip ediyoruz.

Ne İstanbul ne de Ankara herkesin kendine ait bir yetki çerçevesi vardır. Bana bu soruyu soran da FOX. Ben de bunu pazar günü açıklarım dedim.

Bir muhtar kendi kuralları yasası var, belediye başkanı, kaymakam kendi yasası var. Kaymakam, vali, bakan tamamı Anayasa çerçevesindehizmet veriyor.

<haber-dikey:1569655>

İstanbul'a kayyım atanacak mı? Pejmürde etmek ne demek istediniz?

-İstanbul Haziran ayında bir karar verdi. Bu karar İstanbul'da bir belediye başkanını seçilme kararıdır. Hem demokratik, hem de hukuki bir karardır.

-İstanbul Haziran ayında bir karar verdi. Benim çöpümü topla, suyumuı akıt, başıma bir iş geldiğinde çözmeye çalış bir belediye bunun için seçilir. Türkiye'yi idare etmek büyük büyük laflar söylemek için de seçilmez. İşini iyi yapmak için seçilir. 

 -Belediyeler önemli işlerdir. Türkiye yönetmeye hevesli olabilirsiniz. Bunu isteyebilirsiniz ama önce işinizi yapacaksınız. Bu belediyelerin Diyarbarkı, Van, Mardin bunların alınmasının terörle ilişkili olduğunu ifade ettim.

-Diyarbakır'a gidip ziyaretlerde bulunuyor. 'Burdan size 16 milyonun selamını getirdim' diyor. Ben selam falan göndermedim. Bizde İstanbul seçmeniyiz. Ben de eşim de selam falan göndermedim. Bir İstanbul Belediye Başkanı bunu söyleyemez. Ben uyarmak durumundayım.

-HDP önünde anneler nöbet tutuyor. Bine yakın terörist ailesiyle görüşüyoruz. Batı ile Doğu arasında ayrım yoktur.

-Bize diyorlar ki yanlış yaptınız. Bayrağı kaldırana yanlış mı yaptık?. Yanlışsa kabul ediyoruz.

-Türkiye'de bulunan PKK'li sayısı 600'ün altına düştü.

"Kayyum durumu söz konusu değil"

-İstanbul ve Ankara için kayyum söz konusu değil. Yaptığımız kayyum atamaları terörle ilgili bir durumdur.  Böyle birşeyin söz konusu olabilmesi için terörle alakası olması lazım. Terörle iltisakınız söz konusu ise devlet boş durmaz gereğini ortaya koyar. Diyarbakır, Mardin ve Van'ı kurtarabilmek için yaygarayı kopartıyorlar. "Seçilmişlere yapılmıştır. Böyle bir yanlış yapılmaması lazımdır" diyerek sulandırıyorlar.

Pejmürde

Bütün bunlar için (Pejmürde ifadesi) Kendi işinizin dışında - orada terörden alınmış belediyelere destek olabilmek- bir takım meselelere girerseniz sorumluluklarımızı yerine getirirrizz. Bir taraftan içişleri bakanıyım bir taraftan sorumlulukları taşıyan bireyim.