Süreyya Ayhan'ın duruşma tarihi belli oldu

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) Milli Atlet Süreyya Ayhan Kop'un açtığı davaya karşılık, 2 Nisan 2009 tarihine duruşma verdi.

30 Ocak 2009 Cuma, 11:48
Abone Ol google-news

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) ve Türkiye Atletizm Federasyonu'nun (TAF) Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) ''duruşmaya gerek yok'' tezine karşı, Kop ailesinin avukatı Osman Buldan ısrarla duruşma talep etti. Süreyya Ayhan Kop'un yaklaşık bir ay sonra doğum yapacak olması nedeniyle avukat tarafından nisan ayında istenilen duruşmayı CAS geçerli neden sayarak, 2 Nisan 2009 Perşembe günü saat 09.30'a duruşma verdi.

Süreyya Ayhan Kop, hakkında verilen 4 yıl, eşi ve antrenörü Yücel Kop için de 2 yıl yarışmalardan men cezasını hatalı bularak Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) başvurmuştu. CAS ise davayı kabul ederek kurula biri Türk olmak üzere, Alman ve İsviçre'den 3 hakimi belirlemişti.

Öte yandan milli atletin bu davası ilk kez amatör branşlarda bir Türk ve bayan sporcunun CAS'da hak arama özelliği de taşıyor. Milli atlet doping kullanmak, Yücel Kop ise sporcusunda doping çıktığı iddiasıyla suçlanıyor.