Suriye'ye 15 milyonluk yardım

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının acil ihtiyaçları için Hatay Valiliği emrine 3 milyon TL daha gönderildiğini, bugüne kadar gönderilen para miktarının 15 milyon 750 bin TL'ye ulaştığını bildirdi.

08 Eylül 2011 Perşembe, 08:57
Abone Ol google-news

AFAD, Türkiye'de bulunan Suriye vatandaşlarına yapılan insani yardımlara ilişkin bir açıklama yaptı.

Başkanlık tarafından Suriyelilerin acil ihtiyaçları için Hatay Valiliği emrine 3 milyon TL daha gönderildiği ifade edilen açıklamada, böylece bugüne kadar gönderilen para tutarının 15 milyon 750 bin TL'ye ulaştığı belirtildi.

Sınırın hemen ötesindeki yaklaşık bin 200 Suriyeli'ye günlük kumanya dağıtımı yapıldığı ifade edilen açıklamada, 7-8 Eylül'de 20 Suriyeli'nin kendi isteğiyle ülkelerine döndüğü, 33 kişinin ise Türkiye'ye geldiği kaydedildi.

''Bugüne kadar Türkiye'ye 17 bin 554 Suriyeli'nin geldiği, bunlardan 10 bin 408'inin ülkelerine geri döndüğü, bugün itibariyle Türkiye'de 7 bin 146 Suriyeli'nin bulunduğu ifade edilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

''19'u refakatçi, 45'i hasta ve yaralı olmak üzere toplam 64 kişi hastanede bulunmaktadır.
Suriye Arap Cumhuriyeti'nden ülkemize yönelik nüfus hareketlerine ilişkin olarak Başkanlığımızın koordinasyonunda; ilgili kurum ve kuruluşlarca çadırkentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme ve diğer hizmetler verilmektedir.

Çadırkentte kalan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarına günlük olarak 3 öğün sıcak yemek verilmeye devam edilmektedir.''