Tahran iddiaları reddetti: Ermenistan'a İran üzerinden silah gönderilmiyor

İran hükümeti, Azerbaycan'la krizde Ermenistan'a silah yardımı yaptığı yönündeki iddiaları yalanladı. Açıklamada, "Topraklarımızın silah ve mühimmat sevkiyatı için kullanılmasına asla izin vermeyeceğiz" ifadeleri kullanıldı. Öte yandan, İran’ın Doğu Azerbaycan eyalet valisi, Ermenistan’ın Rusya’dan sipariş ettiği kamyonların İran’dan transit geçişleri durduruldu” açıklamasında bulundu.

29 Eylül 2020 Salı, 13:09
Tahran iddiaları reddetti: Ermenistan'a İran üzerinden silah gönderilmiyor
Abone Ol google-news

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Azerbaycan'la çatışmalarda Ermenistan'a yardım için İran üzerinden silah gönderildiğine dair haberleri yalanladı. Mehr ajansının haberine göre, Hatipzade "Ticari malların diğer ülkelere transit geçişini yakından takip edip kontrol ederken, topraklarımızın silah ve mühimmat sevkiyatı için kullanılmasına asla izin vermeyeceğiz" dedi.

TRANSİT GEÇİŞLER DURDURULDU

Öte yandan, İran’ın Doğu Azerbaycan eyalet Vali Yardımcısı Aliyar Rastgu, “Ermenistan’ın Rusya’dan sipariş ettiği kamyonların İran’dan transit geçişleri yanlış anlaşılmalara neden olmaması için durduruldu” dedi.

Doğu Azerbaycan eyalet Vali Yardımcısı Aliyar Rastgu, resmi haber ajansında açıklamasında İran’dan Ermenistan’a askeri malzemelerin gönderildiği yönündeki iddiaları yalanlayarak, “Paylaşılan görüntüler Ermenistan’ın Rusya’dan sipariş ettiği kamyonların İran’dan transit geçişi ile ilgilidir. Bunlar askeri malzeme değil” dedi.

KAMYONLAR İNCELENECEK

Ermenistan’a İran’dan transit geçen hiç bir araçta askeri malzeme olmadığını belirten Rastgu, “Ermenistan’ın Rusya’dan sipariş ettiği kamyonların İran’dan transit geçişleri yanlış anlaşılmalara neden olmaması için durduruldu” dedi. Rastgu, kamyonların ne olacağına ilişkin ise, “Kamyonlar gerekli ve detaylı incelemelerin yapılması ve ne olacağına karar verilmesi amacıyla Norduz sınırında depolanmaktadır” ifadesini kullandı.

İran Dışişleri dün de Azerbaycan ile Ermenistan arasında acil ateşkes çağrısında bulunmuş, kendilerinin diyalog için arabuluculuk yapabileceklerini açıklamıştı.