Tahsin Yücel Cumhuriyet'te yazmayı Attilâ İlhan yüzünden bırakmıştı

Gazeteci Hakan Çelenk, Cumhuriyet'te çömez muhabir olarak çalıştığı dönemde Tahsin Yücel'in Cumhuriyet'te yazmayı Attilâ İlhan yüzünden bıraktığını anlattı.

22 Ocak 2016 Cuma, 13:57
Abone Ol google-news

Gazeteci Hakan Çelenk, twitter hesabından Tahsin Yücel'in neden Cumhuriyet Gazetesi'nde yazmayı bıraktığını anlattı. Tahsin Yücel'in "Dilime Arabi Farisi karıştıran Attilâ İlhan ile aynı gazetede yazmam" dediğini ve o günden sonra da Cumhuriyet'te yazmadığını açıkladı.

Tahsin Yücel kimdir?

İşte Hakan Çelenk'in tweetleri:

- 1996'ydı. Cumhuriyet haber merkezinde çömez gece nöbetçisiyim. Ertesi günün gazetesinde Atilla İlhan'ın ilk yazısı var. Telefon çaldı.

- Açtım, Tahsin Yücel. "Yıllarca dil devrimini savunmdum. Dilime Arabi Farisi karıştıran Atilla'yla aynı gazetede yazmam. Bunu bilin" dedi.

- Ben "İlhan Abi'yi aramalısınız ben yetkisizim" dedim. "Yeni duydum sabahı bekleyemedim. Siz iletin" diye karşılık verdi. Sonra...

- Sonra bana özel, yazıları gibi yalın, kısa ve keyifli bir dil konferansı verdi. Neden öyle olması gerektiğini üşenmeden izah etti.

- Yazıişlerine gittim. "Fevridir, geçer" dediler. Birisi "Ne ilkeli adamlar gördük, afra tafra atılır ama bir yere gidilmez" diye ahkam kesti.

- Tahsin Yücel o günden sonra Cumhuriyet'te yazmadı. Toprağı bol olsun.