Taksim'de Charlie Hebdo gerginliği

Gazeteciler Forumu'nun Charlie Hebdo dergisine düzenlenen saldırıda yaşamını yitirenler için Paris'te düzenlenen anmayla eşzamanlı olarak İstanbul'da düzenlediği yürüyüşte gerginlik yaşandı. Gruba tepki gösteren 2 kişi uzaklaştırılarak polis otosuna bindirildi. Benzer bir tepkiyi grubun Fransız Konsolosluğu'na ulaştığında gösteren 3'üncü bir kişi de polisin aynı muamelesiyle karşılaştı.

11 Ocak 2015 Pazar, 18:51
Abone Ol google-news

Galatasaray Meydanı'nda toplanan yaklaşık 50 kişilik grup “Hepimiz Charlie'yiz" yazılı pankartın arkasında Fransız Konsolosluğu'na doğru yürüyüşe geçti. İstklal caddesinin geçildiği sırada 2 kişi gruba yönelik tepki gösterdi.

"MÜSLÜMAN KANLARI DÖKÜLÜYOR, SİZ BURADA KONUŞUYORSUNUZ"

Polisin ilk olarak olay yerinden uzaklaştırıp polis otosuna bindirdiği bu kişinin "Müslüman kanları dökülüyor, siz hala burada konuşuyorsunuz" diye bağırdığı görüldü.

BAŞ VE İŞARET PARMAKLARI AÇIK ELİNİ KALDIRDI

Gruptan uzaklaştırılıp polis otosuna bindirilen ikinci kişi de baş ve işaret parmakları açık elini kaldırarak çevredekilere gösterdi. Bu sırada yürüyüşü yapan gruptakiler de bu kişileri yuhaladı.

 

ÜÇÜNCÜ KİŞİYE DE POLİS UZAKLAŞTIRDI

Fransa'daki terörist saldırıyı protesto eden grup daha sonra yürüyüşüne devam ederek Fransız Konsolosluğuna ulaştı. Burada da bir kişi protestoculara yönelik "Fransa'da 12 kişi öldü diye mi yapıyorsunuz bunları " diye bağırdı. Polis bu kişiyi de çok hızlı olarak olay yerinden uzaklaştırdı. Yürüyüşünü tamamlayan grup basın açıklamasının ardından dağıldı. Protestoculara yönelik tepki gösteren 3 kişinin de kimliği açıklanmadı.


FRANSIZ TURİSTİN GÖZYAŞLARI

Galatasaray Meydanı'nda toplanan yaklaşık 50 kişilik grup, "Hepimiz Charlie'yiz" yazılı pankartın arkasında Fransız Başkonsolosluğu'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasında gruba tepki gösteren bazı kişiler polis tarafından uzaklaştırılıp ekip otosuna bindirildi. Grubu Başkonsolosluk önünde Fransız turistler karşıladı. Turistlerin elinde saldırıda yaşamını yitiren karikatüristlerin fotoğrafları olduğu görüldü. Bir Fransız turist de uzun süre ağladı. Ağlayan turisti, bir arkadaşı sarılarak teselli etmeye çalıştı.

Fransız turist, ölen karikatüristlerin fotoğraflarını eline aldığında duygulandığı için ağladığını söyledi.

"CHARLIE HEBDO'YA YAPILAN KATLİAMI LANETLİYORUZ"

Saldırıda yaşamını yitiren karikatüristlerin anısına Başkonsolosluk önünde mumlar yakılırken, anma etkinliğinde kalemler ve karanfiller de Başkonsolosluk merdivenlerine bırakıldı.
Grup adına basın açıklamasını gazeteci Gülşah Karadağ okudu. Yapılan açıklamada, şöyle denildi:
"Fransa'nın başkenti Paris'te 7 Ocak'ta Charlie Hebdo'ya yapılan katliamı lanetliyoruz. Ama'sız, fakat'sız, lakin'siz kınıyor, oradaki meslektaşlarımızın acılarını paylaşıyoruz. Bu saldırı, mizahı, hicvi ve eleştiriyi yok etme girişimidir. Bu saldırı, ifade özgürlüğüne kurşun sıkmaktır. Dayanışma içinde olduğumuz Fransa'daki meslektaşlarımızla aynı görüşteyiz. Susmayacağız, sinmeyeceğiz, vazgeçmeyeceğiz. Bu bizim dünyaya, Türkiye'ye ve Charlie Hebdo'ya sözümüz olsun. Bu topraklarda mizah ve gazeteciliğin tarihi; düşünce ve ifadeye yönelik tahammülsüzlükle, baskıyla, sansürle, yıpratmayla, sindirmeyle ve hatta yok etmeyle maluldür. Ahmet Samim'den Abdi İpekçi ve Uğur Mumcu'ya; Metin Göktepe'den Hafız Akdemir ve Hrant Dink'e kadar, devlet, derin devlet ve karanlık güçlerin saldırılarına maruz kaldık. Marko Paşa'nın kapatıldığı, Tan gazetesinin yağmalandığı, Özgür Ülke gazetesinin bombalandığı, Sivas'ta gazetecilerin, yazarların, çizerlerin yakıldığı bir ülke burası. Bu nedenle, Charlie Hebdo'ya yapılan saldırının aslında bir insanlık suçu olduğunu belki de en iyi biz anlarız. Charlie Hebdo'yu kana bulayanlara bir kez daha hatırlatıyoruz: Kalem kılıçtan keskin, silahtan güçlüdür. Charlie Hebdo'ya, Fransa halkına ve dünyada barıştan, kardeşlikten, demokrasiden, birlikte yaşamaktan yana olan herkese selam olsun."
Açıklamanın ardından grup olaysız şekilde dağıldı.