"Tefeci faizinin sorumlusu bankalar ve BDDK"

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Çetin, tefeci faizinin sorumlusunun bankalar ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) olduğunu ileri sürdü.

Yayınlanma: 30.12.2008 - 11:57
Abone Ol google-news

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Çetin tefeci ve mafya türü yaşa dışı örgütlenmelerin kayıt dışı ekonomi koşullarında geliştiğini belirtti.

Kayıt dışı ekonominin yasal kurumların düzenleme denetleme görevini yapmadığı koşullarda hayat bulduğunu ifade eden Çetin, BDDK Başkanı Tevfik Bilgin'in bir süre önce katıldığı bir toplantıda üçüncü faiz çeşidinin tefeci faizi olduğunu ''itiraf'' ettiğini kaydetti.

Kredi kartı faizlerinin tefeci faizleri ile aynı düzeyde olduğunu ileri süren Çetin, ''Bankaların Yargıtay kararına rağmen kredi kartı aidatı almaları bir soygundur. Faktoring şirketlerinin yaptığı yasal tefeciliktir. Yasal tefecilik krizle ortaya çıkmış değil. Süregelen bir durum'' yorumunda bulundu.

Çetin, bankaların kredileri geri çağırdığı, faiz oranları yanında masrafları da ''şişirdiğini'' öne sürerek, ''Tefeci piyasasının büyümesinin sorumlusu BDDK ve Tevfik Bilgin'dir. İstifa etmelidir.'' görüşünü savundu.


En Çok Okunan Haberler