Tıp literatüründe ilk

MANİSA T Tipi Cezaevi'nde kalan mahkum 26 yaşındaki Ş.K.'nın yuttuğu 13 pil, iki saat süren ameliyatın ardından çıkarıldı. Operasyona yapan Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Erdem Nalbant, bu olayın tıp literatüründe ilk olduğunu söyledi.

25 Aralık 2015 Cuma, 14:08
Abone Ol google-news

Mide ağrısı şikayeti ile Manisa Devlet Hastanesi'ne getirilen mahkum Ş.K'nın midesinde 13 adet pil tespit edildi.

Ameliyata alınan mahkumun midesindeki piller 2 saatlik bir ameliyatla çıkarıldı. İntihara meyilli olduğu iddia edilen Ş.K.'nın sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Erdem Nalbant, bu olayın tıp literatüründe ilk olduğunu söyledi. Nalbant, "26 yaşındaki mahkumun filminde midesinde bol miktarda kalem pil tespit edilmişti. 13 tane kalem pil yuttuğunu söyledi. Bunun üzerine hastayı bekletmeden ameliyata aldık. Bağırsak ve midede tıkanıklığa yol açabilirdi. 11 tanesi midedeydi. Bir tanesi ince bağırsağı geçmişti, biri de on iki parmak bağırsaktaydı. Küçük bir kesiden dışarı çıkararak ameliyatı yaptık. Hastanın sağlık durumu gayet iyi. Ama psikolojik destek almalı. Psikiyatri uzmanı ile birlikte değerlendiriyoruz. Kısa sürede müdahale edilmeseydi midenin geçişinde darlık yaratacağı için tıkanıklık yapardı. Bağırsakların bir kısmının kesilmesine neden olabilirdi. Ama hızlı bir şekilde müdahale edildi. Yemek yemeye de önümüzdeki günlerde başlayacak" dedi.

Erişkinlerde daha önce böyle bir olayla karşılaşılmadığını dile getiren Nalbant, pil sayısı çok fazla olduğundan dolayı ameliyat yapıldığını belirterek, "Ben kendim de tıp literatürünü taradım. Küçük yaşlardaki çocuklar yanlışlıkla saat pili yutmuş. Erişkin hastalarda hiç böyle bir durumla karşılaşılmadı. Ulusal cerrahi kongresinde bu vakayı sunmayı düşüyoruz" diye konuştu.