Tiyatro Tatavla'nın ilk oyunu: Aktör Kean

Tiyatro Tatavla’nın ilk oyunu “Aktör Kean”; her Salı akşamı Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi’nde, her Perşembe akşamı Kadıköy Emek Sahnesi’nde, her Cuma ise Hayal Kahvesi’nin alt katında Hayal Perdesi’nde sahneleniyor.

31 Ekim 2013 Perşembe, 10:19
Abone Ol google-news

Eraslan Sağlam’ın hayata geçirdiği Atölye Tatavla’nın bünyesinde kurulan Tiyatro Tatavla’nın ilk oyunu “Aktör Kean”; oyuncu, yönetmen ve seslendirme sanatçısı Tolga Yeter’in yönetmenliğinde sahneye taşınıyor. Ödüllü çevirmen Sevgi Sanlı’nın Türkçeleştirdiği, Raymund FitzSimons’ın tek kişilik ünlü oyunu “Aktör Kean”de; ; daha önce Cihan Ünal’ın canlandırdığı Edmund Kean’i, 2007 Sadri Alışık Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü sahibi Eraslan Sağlam oynuyor.

“Aktör Kean”; İngiliz sahnesinin hükümdarı haline gelen, taşkınlıkları İngiltere’de olduğu kadar Amerika’da da dillere destan olan, büyük romantik oyuncuların birincisi, Shakespeare’in eşsiz yorumcusu Edmund Kean’in çalkantılı yaşamını anlatıyor. Londra’da ilk kez 1814 yılında Drury Lane Tiyatrosu’nda sahneye çıkan ve oyunculuğundaki yalın gerçek, tutku ve ateşle eleştirmenleri şaşkına çeviren Edmund Kean; ilk yıllarda çektiği yoksulluk kendisine sanatında belli bir disiplin sağlasa da, üne kavuşur kavuşmaz, hızla baş aşağı gitmeye başladı. Büyüklük hastalığı sınır tanımayan, perde aralarında soyunma odasına gelen fahişeler işini bitirmeden, perdenin açılmasına izin vermeyen Kean; sahnelerin tek egemeni olarak kalmaya kararlıydı. Ancak durumunu koruyabilmek için kusursuz oynamaya, kendini aşmaya gücü kalmayan Edmund Kean, Drury Lane’de bir korku ve dehşet dönemi başlattı; yanında alkış alan oyuncu hemen kovuluyordu, eksen karakteri Kean olmayan hiçbir yeni tragedyanın oynanma şansı yoktu. Çok fazla yükseldiği için düşmesi de baş döndürücü olan Edmund Kean; 45 yaşında öldüğünde, bela okuyanı, tiksineni çoktu fakat ondaki ölümsüzlük havasını sezenler, böyle bir sanatçıyı görecek kadar yaşadıklarına şükredenler de vardı.

“Aktör Kean”; her Salı akşamı saat 20.30’da Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi’nde, her Perşembe akşamı 20.30’da Emek Sahnesi’nde, her Cuma akşamı 20.00’de ise Beyoğlu Hayal Perdesi’nde sergileniyor. Oyunun biletleri; mekanların gişelerinin yanı sıra Tiyatro Karnaval için Biletini Al’dan, Emek Sahnesi için MyBilet’ten, Hayal Perdesi içinse Biletix’ten temin edilebilir.