Tiyatrocu Sevinç Aktansel'e veda

İstanbul'da dün vefat eden Devlet Tiyatroları sanatçısı ve oyuncu Sevinç Aktansel Çetinok, sanat camiasından çok sayıda meslektaşının katıldığı cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

27 Ağustos 2011 Cumartesi, 13:18
Abone Ol google-news

Geçirdiği Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığı nedeniyle Kadıköy'de kaldığı bakımevinde 74 yaşında hayatını kaybeden Çetinok için Üsküdar'daki İstanbul Devlet Tiyatrosu Üsküdar Tekel Sahnesi'nde tören düzenlendi.

Çetinok'un fotoğraflarından oluşan sinevizyon gösteriminin yapıldığı törende konuşan Çetinok'un oğlu Cem Çetinok, annesinin geçirdiği hastalıkla çok mücadele ettiğini ve bu durumun kendilerini çok üzdüğünü söyledi.

Oyuncu Emin Olcay da Çetinok'u uzun yıllardır tanığını belirterek, ''Seni asla unutmayacağız. Nur içinde yat. Bu dünyadan çok cesur, temiz ve güzel bir yürek geçti. Seni her zaman hatırlayacağız'' dedi.

Törende, Çetinok'un diğer arkadaşları da anılarını anlattı.

Törene Kenan Işık, Sumru Yavrucuk, Tülin Oral, Ali Sürmeli, Murat Karasu, Şahin Ergüney, Ayten Uncuoğlu, Hakan Boyav ve Yüksel Arıcı ve orkestra şefi Gürer Aykal'ın da aralarında bulunduğu Çetinok'un sanat camiasından çok sayıda meslektaşı katıldı.

Törende, arkadaşları ve meslektaşları Çetinok'un tabutunun başına gelerek dua etti.
Bu arada, Çetinok'un oğulları Cem ile törene katılamayan Can Çetinok'un da ALS hastası olduğu öğrenildi.

Sevinç Aktansel Çetinok'un cenazesi, buradaki törenin ardından Üsküdar Abdullah Ağa Camisi'nde öğle vakti kılınan cenaze namazına müteakip götürüldüğü Edirnekapı Mezarlığı'nda toprağa verildi.
 

Sevinç Aktansel Çetinok

Vefa Spor Kulübünün kurucusu olan Saim Aktansel'in kızı olan Sevinç Aktansel Çetinok, 1937 yılında İstanbul'da doğdu. 1962 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun olan Çetinok, 15 yıl Ankara Devlet Tiyatrosu'nda, 13 yıl Bursa Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu'nda, 12 yıl da İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı.

Çetinok, 70 e yakın oyunda oyunculuk yaptı, 20'den fazla oyun yönetti.

Çetinok, Mimar Sinan, Yıldız Teknik ve Trakya üniversitelerinde diksiyon, konuşma, tiyatro ve ikna dersleri verdi. 1996 yılından itibaren ''İlişkiler'', ''Şehnaz Tango'', ''Asmalı Konak'', ''Tatlı Hayat'', ''Büyük Yalan'', ''Evdeki Hesap'', ''Şarkılar Seni Söyler'', ''Kadın Severse'' gibi birçok dizide ve en son olarak da ''Bez Bebek'' dizisinde ''Makbuş'' rolüyle televizyon izleyici ile buluşan Çetinok, geçen yıl da Devlet Tiyatrosu'nda ''King Kong'un Kızları'' adlı oyunda yer aldı.