Türkiye-İran arasındaki görüşmenin ardından ortak açıklama

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İran ile yapılan ortak basın toplantısında, "Gine Körfezi'nde kaçırılan Türk mürettebatın iyi olduklarını öğrendik" dedi.

29 Ocak 2021 Cuma, 11:44
Türkiye-İran arasındaki görüşmenin ardından ortak açıklama
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, "Gine Körfezi'nde kaçırılan Türk mürettebatın iyi olduklarını öğrendik. Yakında güzel haberleri vereceğiz" dedi. Yeni ekibin dün bölgeye ulaştığını kaydeden Çavuşoğlu, gemideki 3 mürettebatın da bugün Türk Hava Yollarıyla (THY) Türkiye'ye dönecekleri bilgisini paylaştı.

Çavuşoğlu konuşmasında, Biden yönetiminin İran ile nükleer anlaşamaya dönme gündemine de değinerek, "Umarım Biden yönetimi (nükleer anlaşmaya) geri döner. Böylece kardeş İran'a yönelik ambargolar kalkmış olur" dedi.

ZARİF: ABD'NİN MANTIKLI TUTUM ALMASIYLA...

Zarif, bugün Afganların talebi üzerine Afganistan, Türkiye ve İran üçlü toplantıları iş birliği üzerine de konuştuklarını aktararak, "İran'la Türkiye arasındaki iş birliği alanları çok geniştir. İnşallah ABD'nin daha mantıklı tutumuyla bu ilişkileri daha da derinleştireceğiz" değerlendirmesinde bulundu.