Türkiye'nin en büyük çevre davası

Yöre halkı ve çevrecilerin mücadeleleriyle gündemde olan Kafkasör Yaylası'nda, Cerattepe bölgesine maden işletmesi açılacak olmasına karşı 760'dan fazla kişinin müdahilliğiyle dava açıldı. 61 avukatın dava dilekçesini verdiği Cerattepe, 1993'te 652 davacıyla açılan Bergama davasını da aşarak Türkiye'nin en büyük çevre davası niteliğini kazandı.

10 Temmuz 2015 Cuma, 14:06
Abone Ol google-news

Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden işletmesine karşı mücadele veren yöre sakinlerine büyük destek geldi. Türkiye Barolar Birliği, TMMOB, TEMA Vakfı ve STK'lar ile değişik illerden çok sayıda vatandaşın da aralarında bulunduğu 760'ı aşkın davacıyı temsil eden 61 avukat adına, "ÇED olumlu" raporunun iptali ve madencilik faaliyetlerinin durdurulması istemiyle hazırlanan 105 sayfalık dosya, bu sabah Artvin Adliyesi'ne teslim edildi.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve dernek avukatlarından Bedrettin Kalın, 2013 yılında Rize İdare Mahkemesi'nin "ÇED olumlu" kararını iptal ettiğini hatırlattı ve şunları söyledi:

"Danıştay'da yargılama süreci devam ederken maden şirketi yasaya, adalete ve vicdana aykırı bir genelgeye dayanarak tekrar bir ÇED raporu oluşturdu. Bu raporda, iptal edilen ÇED raporundaki eksikleri tamamlandığı iddia ediliyordu. Bu hukuken mümkün değildi. Çünkü Rize İdari Mahkemesi'nin kararında bir eksiklikten söz edilmiyordu. Karar, maden işletilmesi halinde Artvin şehir merkezinin yasal alan olmaktan çıkacağına ilişkindi. Mahkeme, maden işletmeciliği açısında belirlenmiş olan alanın uygun bir alan olmadığına karar vermişti."

Cerattepe Türkiye'nin en büyük çevre davası oldu

Daha sonra bir genelgeye dayanılarak çıkarılan, "ÇED olumu" kararının iptali için bu sabah adliyeye başvuru yaptıklarını belirten Avukat Kalın, "Dava özellikle katılım açısında önem kazandı. Türkiye Barolar Birliği ile TMMOB'in büyük katkısı oldu. Ülkemizde çevre davalarının en büyüğü Bergama davasıdır. Bergama davası 1993 yılında 652 kişiyle açılmıştı. Bugüne kadarki en kalabalık çevre davasıydı. Bugün 760 kişiyle dava açtık. Şu anda Türkiye'nin en büyük çevre davası oldu. Artvin halkı böyle büyük bir davaya imza attı. Artvin'in yanı sıra İzmir, Ankara, İstanbul, Adana, Bursa, Muğla, Edirne, Antalya, Zonguldak, Balıkesir, Tunceli ve Yalova barolarından 61 avukat arkadaşımız bu davada görev almış oldu. 'ÇED Olumlu' raporunun iptali ve madencilik faaliyetinin durdurulması için hazırlanan 105 sayfalık dava dilekçemizi sunduk. Bugüne kadar açtığımız bütün davalarda yürütmeyi durdurma kararı aldık. Bu davamızda da yürütmeyi durdurma kararı almayı umut ediyoruz" diye konuştu.

TBMM'de Cerattepe eylemi

Öte yandan, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Cerattepe'de planlanan madencilik faaliyetini protesto amacıyla TBMM Genel Kurulu'nda dün başlattığı eylemini bugün de sürdürdü. Bayraktutan, eylemine saat 24 saati dolduracağı 16.00'da son verecek. Bayraktutan'a destek amacıyla HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu'nun da aralarında bulunduğu milletvekilleri de destek ve dayanışma ziyaretinde bulundu. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ile sabaha kadar uyumadıklarını belirten Bayraktutan, "Sadece kısa bir süre kestirdik. Mahmut Tanal'ın olduğu yerde uyku olmaz. Sürekli telefonla konuşuyor, sosyal medyayla ilgileniyor. Müthiş performansı var" dedi.

Bayraktutan, Tanal'ın sabah saatlerinde sağlık kontrolü nedeniyle gittiğini belirterek, "Ancak kontrolden sonra tekrar gelerek çok iyi olduğunu söyledi. Yarım saat önce de seçim bölgesi İstanbul'a gitmek üzere ayrıldı" diye konuştu.