‘Türkiye’ye Kaddafi rolü’

Başta Alman gazeteleri olmak üzere dış basın, Merkel’in Türkiye’ye gelmesini eleştirdi. Die Welt gazetesi, “Muğlak vaatler, Merkel’in Türkiye’ye Kaddafi’nin üstlendiği sınır bekçisi rolünü biçtiğini gizleyemez” dedi.

20 Ekim 2015 Salı, 06:25
Abone Ol google-news

Avrupa’ya sığınmacı akınını kontrol altına alması karşılığında Türkiye’ye mali yardım ve vize kolaylıkları taahhüt eden Almanya Başbakanı Merkel’in İstanbul ziyareti Avrupa basınında geniş yer buldu.

ALMANYA

Die Welt: Türkiye Suriye’de tampon bölge istiyordu, şimdi kendisi tampon bölge oluyor. Seyahat kolaylıkları gösterileceği ve maskaralığa dönüşen üyelik müzakerelerinde yeni başlıklar açılacağı yönündeki muğlak vaatler, Merkel’in Türkiye’ye son olarak Kaddafi’nin üstlendiği sınır bekçisi rolünü biçtiğini gizleyemez.

Die Zeit: Başbakan üzerindeki baskı o kadar büyük ki, seçimlere iki hafta kala Erdoğan ve Davutoğlu’nu İstanbul’daki saraylarında ziyaret etmekten gocunmuyor. Merkel hem kendi ülkesi hem de evsahibi için sembolizm yüklü bir ziyaret gerçekleştirdi.

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Merkel istemeden de olsa Türk iç politikasının ortasına düşünce, Ankara’nın beklentilerine dair fikir sahibi oldu. Çıkarlar ile siyasi, ahlaki ve hukuki açmazlar birbirine bağlanıyor.

Süddeutsche Zeitung: Mültecilerin Almanya ve Avrupa’nın çok daha fazla yardımına ihtiyacı var. Merkel’in Türkiye politikası, Merkel’in iyi olmayan iç politikasını ikame edemeyecek.

Tagesschau.de: Batılı politikacılar, otoriter davranışları nedeniyle Erdoğan’dan son zamanlarda uzak durdu. Ama Merkel mülteci krizinde Türkiye’ye güveniyor. Ancak seçimden önce yapılan ziyaret eleştirilere de neden oldu.

İNGİLTERE

Independent: Almanya’da, Avrupa’daki mülteci krizi kayaklı baskının Merkel’i Türk evsahipleri ile bir nevi ‘kirli anlaşma’ yapmaya zorlayabileceği yönünde endişeler var. Gerek kendi partisi gerekse diğerleri böylesi bir anlaşmaya şiddetle karşı çıkıyor. Merkel’in lideri olduğu muhafazakar CDU’ya destek yüzde 37 ile rekor bir düzeye geriledi. Buna neden olarak iktidar partisinin mülteci krizini ele alış tarzı gösteriliyor.

Times: Türkiye için “imtiyazlı ortaklıktan” söz eden Merkel’in U dönüşü, Türkiye’nin insan hakları karnesi nedeniyle on yıldır askıdaki AB müzakerelerini canlandırdı. Merkel’in bu fikir değişikliği mülteci krizinin Avrupa’nın gündemini belirlediğini gösteriyor. Türkiye’deki Suriyeliler, Ankara tarafından “koz” olarak kullanıldıklarını söylüyor.

Financial Times: Merkel, “Türk vatandaşlarına yönelik vize sınırlamalarının 2016 yazında kaldırılması” ve “AB’nin Osmanlı Ermenilerinin 2015’te katledilmelerine yönelik tutumunu değiştirmesi” taleplerine yeşil ışık yakmadı.

İSVİÇRE

Blick: Avrupa’daki göçmen krizi ve Suriye’den gelen mültecilerin Avrupa ülkelerine adeta tehdit oluşturduğunu Ankara’ya ileten Merkel bu konudaki bütün bilgileri Ankara’ya anlattı.

Le Temps: Merkel Türkiye’nin 2.5 milyon Suriyeli mülteciye kucak açmasından dolayı Ankara’yı tebrik etti, ancak buna karşılık Türkiye’nin de bazı istekleri olduğu görüld.

YUNANİSTAN

Ethnos: Dikkati çeken şey, bu ziyaretin Erdoğan’ın seçim öncesi zor bir durumuna denk gelmesidir. Merkel’in bu tutumu Almanya’da büyük tepkiler yarattı. Ankara’nın yardım olarak talep ettiği söylenen 3 milyar euronun Almanya’da yaratacağı tepkileri öngörmek kolay değil.

Thema: Basın, Merkel’in Boğaz’ın Sultanı’na sunduğu hediyelerle uğraşırken, AB Komisyonu’nun Türkiye İlerleme Raporu’nun “tokat gibi” olacağı söyleniyor. l