Tutuklanan AYM üyesi Alparslan Altan: Muhalif oylar nedeniyle hedefim

Darbe girişimi sonrası tutuklanan AYM üyesi Alparslan Altan, ‘Cemaat bağlantım yok’ dedi.

25 Temmuz 2016 Pazartesi, 06:17
Abone Ol google-news

Darbe girişimi sonrasında gözaltına alınarak tutuklanan Anayasa Mahkemesi üyesi Alparslan Altan, savcılık ifadesinde gözaltına alınmasının nedenini, “Anayasa Mahkemesi üyesiyken yazdığı karşı oylar nedeniyle buradayım” sözleriyle açıkladı.

Geçen hafta tutuklanan Anayasa Mahkemesi üyesi Alparslan Altan’ın ifadelerinin ayrıntılarına Cumhuriyet ulaştı. “FETÖ/PDY isimli silahlı terör örgütü üyesi” ve “anayasayı ihlal” suçundan tutuklanan Altan, savcıya verdiği ifadede, suçlamaları kabul etmedi. Altan, özetle şunları söyledi:

* 2010 yılının martına kadar Anayasa Mahkemesi raportörü olarak görev yaptım. 2010 yılının mart ayında meslekten ayrılarak Denizcilik Müsteşarlığı Müsteşar yardımcılığı görevine başladım. Yaklaşık

* 3 gün görev yaptıktan sonra, AYM Başkanı Haşim Kılıç’ın önerisiyle Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül seçimiyle Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildim. 4İstanbul’da öğrencilik yıllarımda 2 yıllık bir süre devlet yurdunda kaldım. Bu süre içerisinde şu anda FETÖ-PDY ile bağlantılı olduğunu belirtilen kişiler ile hiç irtibata geçmedim, toplantılarına katılmadım, akrabalarımdan da bu kişilere bağlı yurtlarda kalanlar olmadı. Söz konusu FETÖ-PDY ile bağlantılı olduğu bildirilen kişilere hiçbir zaman para yardımı yapmadım, bu amaçla benden kimse para talep etmedi.

* 15 Temmuz akşamı evdeydim, hiç dışarı çıkmadım. Bu darbeye ilişkin olarak bana herhangi bir kimse tarafından görev verilmedi, teklif edilmedi. 2014 yılında yapılan HSYK seçimleri sırasında FETÖ- PDY silahlı terör örgüt üyesi olduğu iddia edilen adayların seçimine ilişkin olarak herhangi bir yönlendirme faaliyetinde bulunmadım. Yargı imamı olduğu iddia edilen Ahmet Can, Osman Karakuş ve Abdulkadir Aksoy’u tanımıyorum, bu kişilerle de irtibata geçmedim.

* İlk terim intibak terfisiydi. Anayasa Mahkemesi üyesiyken verdiğimiz kararlar açıktır, kararlardaki görüşlerimiz de kararlar incelendiğinde tespit edilir. Netice itibarıyla genel olarak FETÖ-PDY ile bir bağlantım olduğunu kabul etmiyorum. Neden hakkımda böyle bir isnat olduğuna ilişkin ise şu şekilde cevap verebilirim; Anayasa Mahkemesi üyesiyken yazdığım karşı oylardan kaynaklanabilir. Netice itibarıyla FETÖ-PDY ilgili bir bağlantım yoktur.

* Görevimi Türkiye’de insan hakları ve anayasa yargısının gelişmesi için yaptım. Herhangi bir örgüt ve terör bağlantıları içerisinde bir ilişkide bulunan bir yapıya sahip değilim. Bu anlamda yaklaşık 16 yıldır Anayasa Mahkemesinde görev yapıyorum.