Twitter'ın gündemini bu gruplar belirliyor

Twitter'da, TT listesine kendi etiketlerinin girmesini sağlamak için kurulan sosyal gruplar, binlerce takipçisiyle dünya ve Türkiye gündemini belirliyor.

19 Ekim 2013 Cumartesi, 17:24
Abone Ol google-news

Türkiye'de yaklaşık 10 milyon kullanıcıya ulaşan Twitter'da, Trend Topic (TT) listesine kendi etiketlerinin (hastang) girmesini sağlamak için kurulan sosyal gruplar, binlerce takipçisiyle dünya ve Türkiye gündemini belirliyor.

Sosyal medyada özellikle kendi mesajını, sorununu veya isteklerini kamuoyuna rahatça duyurmak isteyen gruplar için TT listesine (Twitter üzerinde en çok bahsedilenler) girebilmek büyük fırsat halini aldı. Atılan iletilerin başına "#" imgesi konularak oluşturulan etiketler, insanlara hem gündeme yönelik bazı ipuçları verirken hem de seslerini kamuoyuna duyurmak isteyen kullanıcıların bir araya gelmesini sağlıyor. Sosyal medya uzmanları da Twitter'da çok kolay bir şekilde takip edilen grupların sayısının özellikle Mısır ve Suriye halkına yönelik katliamlardan sonra bir hayli artış gösterdiğini ifade ediyor.

"Mısır ve Suriye'de kamuoyunu bilgilendirme görevini üstlendik"

Twitter'da faaliyet gösteren gruplardan biri olan Sosyal Akıncılar'ın kurucularından Emrullah Öztürk, grubunu, "toplumsal olaylara karşı duyarlı kişilerin bir araya geldiği sosyal medya hareketi" olarak nitelendirdi.

Öztürk, çeşitli meslek örgütlerinden kişilerin öncülüğünde kısa sürede tanındıklarını ifade ederek, "Sosyal Akıncılar fikrinin ortaya çıkmasında Türkiye ve dünyada yaşanan olayların etkisi büyüktür. Özellikle Gezi Parkı olaylarında toplumun nasıl yanlış bilgilerle tahrik edildiğini açıkça görmüştük. Biz de bazı arkadaşlarımızla bu bilgi kirliliğine karşı mücadele ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"Hedefimiz 'sessiz yığınların sesi' olmak"

Twitter'daki "Birlik" grubunun kurucu Mehmet Fatih Çetin, kurdukları oluşumu bir aile olarak gördüğünü söyledi.

Çetin, amaçlarının "Mısır, Suriye, Arakan, Gazze ve dünya coğrafyalarında insani değerlere yapılan zulme ve dini değerlere yapılan hakaretlere karşı durarak, insanların içindeki kardeşliği pekiştirmek" olduğunu dile getirdi.

Toplumu ayrıştırmadan, birlik ve beraberlik duygusunun yüreklerde yeniden tomurcuk açmasını sağlamak istediklerinin altını çizen Çetin, "Grubumuz, sanal alemdeki sivil toplum örgütleri gibi insanların sesini duyurmak için çalışıyor. Sayımız her geçen gün artarken aynı zamanda sanal alem denilen bu mecrada gönül bağımız gittikçe genişliyor" değerlendirmesinde bulundu.