Uber, taksicileri ikiye böldü

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu'nun dünkü Uber eyleminde yaptığı açıklamalara halefi Yahya Uğur, "Haklıyken, haksız duruma düştük. Şu anda Uber'in reklamı yapılıyor." diyerek tepki gösterdi.

13 Mart 2018 Salı, 20:53
Abone Ol google-news


Taksicilerin dün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde, Uber’e karşı yaptığı eylemdeki konuşan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu’nun açıklamalarına tepki geldi. Aksu’ya tepki gösteren İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Eski Başkanı Yahya Uğur da, “Tehdit etmek gerçekten büyük cahillik, haksızlık, kendini bilmezlik” diye konuştu. Bugün bir açıklama yapan Aksu ise “Biz şiddete, baskıya karşıyız” dedi.

‘İSTANBUL’DAKİ TAKSİCİLER OLARAK EYLEME KARŞIYIZ’

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, dünkü eylemde Yahudi düşmanı söylemler kullanırken, Uber çalışanlarını da tehdit etmişti. Gelen tepkiler üzerine bugün tekrar açıklama yapan Aksu, şöyle dedi:

“Orada kullandığım ifade şu; Avrupa ülkelerinde Uber’e karşı ticari taksiler eylem yaptı ve eylemi bazı konularda şiddete dönüştürdüler. Biz İstanbul’da, İstanbul taksicileri olarak eyleme karşıyız. Biz şiddete, baskıya karşıyız. Kesinlikle bunları tasvip etmiyoruz ve yapmalarına da müsaade etmeyiz.”

“Fakat ekmeğimiz ve emeğimiz için elimizden gelen hukuksal mücadelemizi sonuna kadar veririz ve siyasi görüşmelerimizi her türlü yaparız” diyen Aksu, şöyle devam etti:

“Ekmeğimiz ve emeğimiz için elimizden gelen mücadeleyi yapacağız’ ifadesini kullandım. İstanbul taksicileri gece, gündüz hizmet verirler. Kimsenin burnunun dahi kanamasına vesile olmazlar. Şiddeti, kaba kuvveti kesinlikle tasvip etmiyoruz. Bunların yapılmasına da oda başkanı olarak kesinlikle müsaade etmem.”

‘BU TAKSİLERİ DEVLETİMİZDEN SATIN ALDIK’

Eyüp Aksu, Uber’e neden karşı olduklarını ise şöyle açıkladı: “Uber dediğimiz Amerika menşeli bir komisyon firması. Özel araçlarla, 100 bin liralık araçlarla taksicilik yapan, şehir içi grup yolcu taşımacılığı turizm belgesini kullanıp, suistimal eden, taksicilik yapan bir korsan taşımacılık. 10553 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla 1986 yılında devletimize paramızı ödedik. Biz bu taksileri devletimizden satın aldık. İstanbul’da şehir içi taksi taşımacılığı T plakalı tahditli araçlara aittir. Ama bu Uber komisyonculuk yaparken yolcuyla korsan taksiciyi buluşturuyor, aradan komisyonu alıyor, yüzde 20’sini kesip Hollanda’ya parayı aktarıyor. Bunlar korsan taşımacıdır. Bizim seslenişimizin sebebi ekmeğimiz yok oluyor, işlerimiz düştü, mağduruz. Biz bu plakaları çok zor şartlarda aldık, sermayemiz, her şeyimiz bu. Kimsenin ekmeğinde gözümüz yok. Ama kimsenin de bizim ekmeğimizde gözünün olmaması lazım.”


‘ŞİKAYETİNİZ OLURSA GEREKEN CEZAYI UYGULARIZ’

Aksu, “Taksiden daha güvenli bir taşıma aracı yoktur. Uber sistemine kayıt olmayın, kimlik bilgileriniz ve kredi kartı bilgileriniz yurt dışına aktarılıyor. Bu bir tehlikedir. Bunu göz önüne alın. Eğer bizim taksicilerden şikayetiniz olursa İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nı arayın. Biz o şikayetleri değerlendiririz. Gereken cezayı uygularız. İstanbul’da taksicilik hizmetini taksiciden başkası veremez. En güvenli taşıma taksilerdir” dedi.

‘HAKLIYKEN HAKSIZ KONUMA DÜŞTÜK’

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası eski Başkanı Yahya Uğur, Aksu’nun açıklamalarına tepki gösterdi. “Haklıyken haksız duruma düştük” diyen Yahya Uğur, şöyle devam etti: “Maalesef tartışma başka yerlere kaydı. İstanbul’da 17 bin 395 taksi var. Uber sadece taksicileri tehdit etmiyor. Aynı zamanda devletin koyduğu kanunları da tehdit ederek içeri girmeye çalışıyor. İstanbul’daki taksicilerin yüzde 90’ı bu açıklamayı tasvip etmeyeceklerdir. İstanbul’daki taksiciler vandal değildir. Yakıp, yıkmak, hele böyle tehdit etmek bunlar hiç taksiciye mahsus konular değildir. Gerçekten taksiciler mağdur olmuştur. Haklıyken, haksız duruma düştük. Şu anda Uber’in reklamı yapılıyor” dedi.

Uğur da UBER’e karşı olduklarını tekrarlarken, “Uber yasa dışıdır, mevcut kanunlarla, devletin, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin hiçbir kurumunun izin vermediği bir kuruluştur” diye konuştu.

Taksiciler UBER'e karşı ayaklandı: Sağı solu yakıp yıkmak istemiyoruz, sabrımız taşar