'Umut Nöbeti'ni Güldal Mumcu tuttu

Tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'e destek olmak ve dayanışma sergilemek için Silivri Cezaevi önünde başlatılan Umut Nöbeti'nin 11. gününde Güldal Mumcu nöbeti devraldı. CHP eski Milletvekili Güldal Mumcu, "20 yıl önce Uğur Mumcu'yu gazetecilik yaptığı için öldüren zihniyetle, bugün arkadaşlarımızı gazetecilik yaptığı için hapiste tutan zihniyet aynıdır" dedi.

13 Aralık 2015 Pazar, 13:06
Abone Ol google-news

Tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'e destek olmak ve dayanışma sergilemek için Silivri Cezaevi önünde başlatılan Umut Nöbeti'nin 11. gününde Güldal Mumcu nöbeti devraldı. Uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden gazeteci Uğur Mumcu'nun eşi, eski TBMM Başkan vekili ve CHP eski Milletvekili Güldal Mumcu sabah saatlerinde Silivri Cezaevi önüne geldi. Mumcu burada Basın Konseyi Yüksek Onur Kurulu Üyesi Baki Özilhan ile birlikte nöbet tuttu.

"UĞUR MUMCU'YU ÖLDÜREN ZİHNİYETLE ARKADAŞLARIMIZI HAPİSTE TUTAN ZİHNİYET AYNIDIR"

Cezaevi önünde basın mensuplarına açıklama yapan Güldal Mumcu, "20 yıl önce Uğur Mumcu'yu gazetecilik yaptığı için öldüren zihniyetle, bugün arkadaşlarımızı gazetecilik yaptığı için hapiste tutan zihniyet aynıdır. Evrensel hukuk kuralları ve insan hakları bir devleti yönetirken olmazsa olmaz ikilidir. Devlet yönetmede hukuk kurallarına uyulmazsa eşkıyalık başlar" dedi.

ÖZİLHAN: ENGELLENEN BENİM MESLEĞİMDİR

Can Dündar ve Erdem Gül'ün yanı sıra Türkiye'de tutuklu bulunan tüm gazetecilere geçmiş olsun dileklerini ileterek konuşmasına başlayan Baki Özilhan ise, "Onların muktedirlerin hukukuna göre içeride yatıyor olmasından dolayı kendimi çok rahatsız hissediyorum. Buraya sanki kendim tutukluymuşum gibi geldim. Engellenen benim mesleğimdir. Mesleğimi yapmama izin verilmemesidir. Benim asli görevim halkı gerçeklerden haberdar etmektir" şeklinde konuştu. Türkiye ardı ardına yaşanan pek çok gelişmeye rağmen gazete tirajlarında ciddi düşüşler görüldüğünü vurgulayan Özilhan, "Türkiye'de ciddi bir duyarsızlık var. 80 milyon Türkiye'de 4,5 milyon gazete satılıyor. Son haftaların gazete tirajlarına baktığımızda gazeteler tiraj kaybediyor" diye konuştu.