Van kahvaltısı tescillendi

Van Ticaret ve Sanayi Odası, kent ile özdeşleşen kahvaltının tescillenmesi ve standardının belinlenmesi amacıyla müracaat ettiği Türk Patent Enstitüsü'nden "Van Kahvaltısı Marka Tescil Belgesi" aldı.

24 Mart 2015 Salı, 14:24
Abone Ol google-news

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO), kent ile özdeşleşen kahvaltının tescillenmesi ve standardının belinlenmesi amacıyla müracaat ettiği Türk Patent Enstitüsü'nden (TPE) "Van Kahvaltısı Marka Tescil Belgesi" aldı.

Bölgede yetişen kokulu bitkilerin karışımıyla yapılan "otlu peynir", un, tereyağı ve yumurtanın karışımıyla oluşan "murtuğa" ve tereyağında kavrulan öğütülmüş buğdayla elde edilen "kavut" gibi 20 çeşit ürünün yer aldığı Van kahvaltısı, TPE'nin verdiği belgeyle kentin marka değeri oldu.

Geçtiğimiz yıl 51 bin 793 kişinin katılımıyla "Dünya'nın en kalabalık kahvaltı sofrası" rekorunu ABD'den alarak Van'a kazandıran ve Van kahvaltısını Guinness Rekorlar Kitabı'na sokan Van TSO, marka tescil belgesini de alarak kentin en önemli değerini güvence altına aldı.

Yöreye özgü ürünlerle hem göze hem de mideye hitap eden kahvaltısının adına yakışır şekilde sunulmasını sağlamak amacıyla alınan belgeyle bundan sonra belirlenen standartların dışında Van kahvaltısı adıyla sunum ve satış yapılamayacak.

Van TSO Başkanı Necdet Takva, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl halkın büyük ilgisi ve sahiplenmesiyle "Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" rekorunu Van'a getirdiklerini anımsatarak, rekorun ardından Van kahvaltısıyla ilgili çalışmaları farklı bir aşamaya taşımak için marka tescil belgesi başvurusunda bulunduklarını söyledi.

Van'ın en önemli değerlerinden biri olan Van kahvaltısını ticari markaya dönüştürmek ve değeri yüksek bir çalışmaya tevdi etmek amacıyla projeyi hayata geçirdiklerini dile getiren Takva, "Kahvaltının standart ürün portföyünü belirledik ve bunu bir yönetmelik haline getirdik. Türk Patent Enstitüsü bunu kabul etti. Son eksiklikleri de tamamlayarak tescil belgemizi aldık. Türkiye'de ilklerden biri olan garanti markası tesciliyle Van kahvaltısı artık markalaştırıldı ve bunun tescil belgesi onaylandı. Bundan sonra Türkiye'de hangi şehirde olursa olsun Van kahvaltısı unvanıyla o tescil belgesinde zikredilen marka logosu olmadan satış ve sunum yapılamayacak" diye konuştu.