Vitrinde Roman da var hak savaşçısı da

CHP’nin aday adayları arasında din-devlet ilişkileri konusunda çalışan Prof. Dr. İştar Gözaydın, toplumsal hak mücadelelerinde öne çıkan isimlerden avukat Efkan Bolaç, Avrupa Konseyi Türkiye Romanları Temsilcisi Özcan Purçu da var.

05 Mart 2015 Perşembe, 22:56
Abone Ol google-news

CHP’den milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulunan yeni isimler arasında akademisyen Prof. Dr. İştar Gözaydın, Prof. Dr. Selin Sayek Böke, yazar - Toplumsal Bellek Platormu üyesi Zeynep Altıok Akatlı, toplumsal hak mücadelerinde öne çıkan isimlerden avukat Efkan Bolaç, Avrupa Konseyi Türkiye Romanları Temsilcisi Özcan Purçu ile yazar Necdet Saraç ve Eren Erdem gibi isimler yer alıyor. Ergenekon ve Balyoz davalarında yargılanıp ceza alan Albay Dursun Çiçek ve teğmen Mehmet Ali Çelebi ile eski Yargıçlar Sendikası başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da aday adaylığı başvurusunda bulundu.

 

Gözler kadın adaylarda

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kontenjanlarda liste başlarında kadın adaylara yer vereceğini açıklamasıyla gözler kadın aday adaylarına çevrildi. Kılıçdaroğlu’nun da seçim bölgesi olan İstanbul 2. bölge 1. sıra için Prof. Dr. İştar Gözaydın’ın adı geçiyor. Önseçime girecek Mustafa Sarıgül’ün de yüksek oy alması durumunda 2. sırada yer alabileçeği belirtiliyor. Bu durumda, Kılıçdaroğlu’nun seçim bölgesini değiştirebileceği konuşuluyor.

Doğuş Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nin eski dekanı Prof. Dr. İştar Gözaydın din-devlet ilişkileri, modernite, hukuk ve siyaset üzerine çalışıyor. “Diyanet - Türkiye Cumhuriyeti’nde Dinin Tanzimi” adlı bir kitabı var. Genel başkan yardımcıları Prof. Dr. Selin Sayek Böke ile Prof.Dr. Seyhan Erdoğdu da listelerde yer alması beklenen yeni isimler. İstanbul 2. bölgeden kontenjan adaylığı için başvuranlar arasında eski genel başkan yardımcısı, PM üyesi Gülseren Onanç da yer alıyor. İstanbul 3. bölgede liste başı için PM üyesi Zeynep Altıok Akatlı’nın adı geçiyor. Grup Yorum’un eski solisti Hilmi Yarayıcı da İstanbul’da önseçime girecek.

 

Efkan Bolaç: Bir hayalim var

Toplumsal hak mücadelelerinde öne çıkan isimlerden avukat Efkan Bolaç, İstanbul 3. bölgeden önseçime giriyor. Çağdaş Hukukçular Derneği’ne açılan davada yargılanan, “Çarşı”nın avukatlarından Efkan Bolaç, aday adaylığını Martin Luther King’in “Bir Hayalim Var” sözlerine göndermede bulunarak duyurdu. Bolaç, “Bir hayalim var, bir hayalimiz var elbette. Eşitlik, kardeşlik ve özgürlük için savaşan ve gerekirse ölenlerin soyundan geliyoruz. Gerekirse yanarız kimse yanmasın diye…” dedi. Yazar Necdet Saraç, “Sol olmadan olmaz” diyerek İstanbul 1. bölgeden aday adayı oldu. Toplumsal Bellek Platformu Üyesi Saniye Yurdakul da aday adaylığı başvurusu yaptı. “Türkiye Rüyası” adlı bir kitabı olan Cenk Sidar kontenjan adaylığı başvurusunda bulundu. Sidar kurucusu olduğu araştırma ve stratejik danışmanlık şirketiyle uluslararası şirketlere ve finansal kuruluşlara stratejik danışmanlık hizmeti sunuyor. Genç siyaset bilimci Yrd. Doç. Dr. Burak Cop da Bolu’dan aday adayı oldu.

 

Gazetecilerden büyük ilgi

Genel Başkan Yardımcısı, eski Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu’na listelerde yer verilmesine kesin gözüyle bakılıyor. İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile aday olmak için İzmir Gazeteciler Cemiyeti başkanlığından istifa eden Atilla Sertel önseçime giriyor. PM üyesi Tuncay Özkan ile Can Ataklı da gazeteci aday adayları arasında yer alıyor. “Devrim Ayetleri” “Devrimci Peygamber” gibi kitapları olan gazeteci, yazar Eren Erdem İstanbul 3. bölgeden, Gerçek Gündem internet sitesinin sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş da İstanbul 1. bölgeden önseçime giriyor.

Halk TV Genel Müdürü Şaban Sevinç Samsun’da, Tayfun Talipoğlu Aydın’da önseçime giriyor. Gazeteci kökenli Menemen Seyrek beldesinin ilk ve son belediye başkanı Nurgül Uçar, İzmir 2. bölgeden aday adaylığını açıkladı. Denizli’de Ömer Yurtseven de gazeteci kökenli aday adayları arasında.

 

Naylon çadırda doğdu

 

İzmir’de Roman aday

İzmir’de Roman aday Söke’de Roman mahallesinde bir naylon çadırda doğan ve üniversite bitiren Özcan Purçu İzmir’den aday adayı oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Niye biz Meclis’te yokuz, Romanların derdini birisi dile getirecekse yetki verin, diyorlar. Onun da sözünü veriyorum” sözleriyle Purçu’yu İzmir’den kontenjan adayı olarak göstereceği mesajı verdiği belirtiliyor. Purçu Türkiye’deki 5 milyon Romanın desteğinin arkasında olduğunu vurgularken, “Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın 3. Roman milletvekili’ olmak için kolları sıvadı.

 

Çiçek, Çelebi aday adayı

Yargıçlar Sendikası eski başkanı Ömer Faruk Eminaoğlu, İstanbul’dan aday adayı oldu. Ergenekon ve Balyoz davalarında yargılanan ve ceza alan Albay Dursun Çiçek İstanbul 2. bölgeden aday adayı oldu. Ergenekon’da 4.5 yıl tutuklu kalan Teğmen Mehmet Ali Çelebi de milletvekili aday adayı oldu.

 

Önder Sav, Karakaş

Önceki dönemlerde milletvekilliği yapan birçok isim yeniden adaylık yarışına giriyor. Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş İstanbul’da önseçime giriyor. Ankara’da eski genel sekreter Önder Sav ve aynı ekipten Hakkı Süha Okay önseçime giriyor. Kılıçdaroğlu’nun listesini ikinci kez delerek PM’ye giren Fikri Sağlar, Mersin’de eğilim yoklamasına katılacak. İstanbul 3. bölgede eski bakanlardan Tahir Köse önseçime giriyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret iddiasıyla tutuklanıp serbest bırakılan AKP’li eski milletvekillerinden Feyzi İşbaşaran, İstanbul 3. bölgede önseçime girmek için başvurdu.

 

En genci Üstündağ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, aday adaylarının 158’inin genç olduğunu açıkladı. Aydın’dan aday adaylığı başvurusunda bulunan 25 yaşındaki Fulya Üstündağ, en genç milletvekili aday adayı oldu. Uludağ Üniversitesi Gıda bölümünü ve Adnan Menderes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Lisans bölümünden mezun olan Üstündağ, CHP gençlik kollarında aktif olarak çalıştı.

 

 

Eski Türkiye güzeli

Manken Tuğba Özay İstanbul’dan aday adaylığı başvurusunda bulundu. Eski manken ve eski Türkiye güzeli Özlem Kaymaz da İstanbul 1. bölgeden aday adayı olduğunu duyurdu.

 

 

 

Cinsiyet kotası mağduru Yıldırım adaylık için başvurdu

CHP’de gazeteci kökenli isimlerden eski Genel Başkan Yardımcısı Emel Yıldırım da kontenjan adaylığı için başvuruda bulundu. CHP’nin geçen yıl yapılan olağanüstü kurultayına genel başkan yardımcısı olarak giren Yıldırım, “cinsiyet” kotasına takıldığı için Parti Meclisi’ne girememiş, dolayısıyla MYK’de de yer alamamıştı. Kulislerde, Yıldırım’ın yaşadığı “cinsiyet kotası” mağduriyeti de dikkate alınarak, milletvekilliğine aday gösterilmesine güçlü olasılık tanınıyor.