Xanda'da Babası gibi öldürüldü

Afrika'nın en ünlü aslanı Cecil'in 6 yaşındaki erkek yavrusu Xanda, Zimbabve'deki avcılar tarafından öldürüldü. Xanda'nın babası Cecil de 2 yıl önce avcılarca öldürülmüş, olay uluslararası ölçekte tepki çekmişti.

21 Temmuz 2017 Cuma, 15:58
Abone Ol google-news

Hwange Ulusal Parkı'nın dışında öldürülen Xanda'nın öldürülmesinin 7 Temmuz'da gerçekleşti ancak haber perşembe günü duyuldu.

Xanda'nın 2015'te Cecil'in öldürüldüğü yere yakın bir bölgede öldürüldüğü de açıklandı. Aslanın koruma altında olduğu parkın dışında dolaşırken öldürüldüğü belirtildi.

6 yaşındaki erkek aslanın yavruları da vardı. 

'XANDA, MUHTEŞEM KALAHARİ ASLANLARINDAN BİRİYDİ'

Hwange'deki aslanları izleyen Oxford Üniversitesi'nden Andrew Loveridge öncülüğündeki biilim insanları Xanda'nın üzerine bir GPS tasması yerleştirmişti 

Guardian'a konuşan Loveridge " Xanda muhteşem Kalahari aslanlarından biriyidi. Büyük bir yelesi olan, iri vücutlu, sağlıklı bir aslandı. Çok ama çok sevimli bir hayvandı. Kişisel olarak insanların bir aslanı vurmak istemesini üzücü buluyorum ama bunun için para ödeyen insanlar var" dedi. 

Aslanın üzerine geçen ekimde GPS tasmasını yerleştirdiğini belirten Loveridge, Xanda'nın ulusal park sınırlarının 2 km dışında öldürüldüğünü ve daha sonra avcıların kampına götürüldüğünü cihazdan tespit ettiklerini söyledi.

AV, ZİMBABVELİ BİR AVCI TARAFINDAN ORGANİZE EDİLDİ 

Afrika'nın en ünlü aslanı Cecil öldürüldü 

Xanda'nın öldürüldüğü avın Zimbabveli özel avcı Richard Cooke tarafından organize edildiği açıklandı ancak müşterilerin kimler olduğu bilinmiyor.

Müşteriler av için büyük ihtimalle on binlerce dolar ödedi. 

Cooke adlı avcının av için yasal kotaya sahip olduğunu belirten Loveridge "O ahlaklı biri, sınırları aşmıyor. Av sırasında her zaman bizimle iletişim halinde. GPS'in olduğu tasmayı da bize geri verdi. O vurguncu avcılardan değil" dedi. 

Avcı Cooke Xanda'nın ölümüyle ilgili açıklama yapmadı. 

Loveridge yasal avcıları bölgedeki habitatın dengesini sağladıkları gerekçesiyle kınamadı ancak kampın çevresinde 2 km yerine 5 km'lik av yasağı uygulanan alan oluşturulması gerektiğini vurguladı.

"Bu uzun süredir tavsiye ettiğimiz bir şey" diyen Loveridge "Ama buna karşı çok direniş var. Çünkü tam sınırda çok avcılık yapılıyor. Hwange'deki fotoğraf turu opetörleri de bu olayların yaşanmasından rahatsız" ifadelerini kullandı.

XANDA'NIN ÖLDÜRÜLMESİ PARKTAKİ ASLAN NÜFUSUNA TEHDİT TEŞKİL ETMİYOR'

Loveridge 15 bin km karelik ulusal parkta şu anda 550 aslanın yaşadığını ve bu nedenle Cecil'in oğlu Xanda'nın ölümünün aslan nüfusu açısından tehdit teşkil etmediğini belirtti.

 Xanda'nın 'Afrika'nın en ünlü aslanı' olarak tanınan babası Cecil, 2015'te 13 yaşındayken yaklaşık 55 bin dolar ödeyen ABD'li dişçi Walter Palmer tarafından öldürülmüştü. 

Olay uluslararası ölçekte büyük tepki çekmişti. 

'ZİMBABVE, BOTSWANA VE KENYA'YI ÖRNEK ALABİLİR'

Son yüzyılda aslanlar nüfuslarının yüzde 90'ını kaybetmiş durumda.

Hayatta sadece 20 bin aslanın olduğu sanılıyor.

Humane Society İnternational'dan Masha Kalinina "Avcılar hiçbir şey öğrenmedi. Aslanların soyunun tükenmesini önlemek Zimbabve gibi ülkeler için önemli. Zimbabve bu tarz avları yasaklayan Botswana ve Kenya'yı örnek alabilir" dedi.

(Sputnik)