Yalnızlar

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’nin Suriyeli mültecileri kabul etme kapasitesinin artık sınıra dayandığını, mültecilerin kendi imkânlarıyla ayakta kalmaya çalıştığını duyurdu.

21 Kasım 2014 Cuma, 05:00
Abone Ol google-news

Örgütün dün yayımlanan “Yaşam Mücadelesi” başlıklı raporunda 220 bin mültecinin gıda ve temel ihtiyaçlarının karşılandığı 22 kampta kaldığı, geri kalan 1.38 milyon kişinin kampların dışında, daha çok sınır bölgesinde yaşadıkları, İstanbul’da ise 330 bin kişinin bulunduğu belirtildi.

Eylül ayında üç gün içinde 130 bin mültecinin Türkiye’ye girdiği, bu rakamın bütün Avrupa Birliği ülkelerinin kabul ettiği mülteci sayısını geçtiğine dikkat çekilen raporda, Türkiye’nin mülteciler için 4 milyar dolar harcadığı ve bedava sağlık hizmeti sağladığı kaydedildi. Rapora göre, Aralık 2013-Ağustos 2014 arasında sınırı kaçak geçmeye çalışanlara ateş açılması sonucu 17 kişi hayatını kaybetti, 31 kişi de dövüldü. Söz konusu olaylarla ilgili soruşturma açılmasını talep eden örgüt, “Türkiye’nin mevcut sınır politikasının yürümediği ortada” değerlendirmesini yaptı. Raporda Suriyelilerin barınma, sağlık hizmetlerine erişim, eğitim gibi temel ihtiyaçlarına ulaşmakta sıkıntı yaşadığı vurgulandı. Bu durumdan en çok etkilenenler ise tabii ki çocuklar...