Yasağın ardından kuaför, berber ve güzellik salonlarında ilk gün

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir süredir faaliyetleri durdurulan berber, kuaför ve güzellik salonları bugün tekrar hizmet vermeye başladı. Sabah saatlerinde dükkanlarını açan işletme sahipleri gerekli hijyen çalışmalarının ardından maske ve koruyucu eldiven takarak müşterilerini ağırladı. Bazı işletme sahipleri ise kuaför dükkanlarına gelen müşterilerinin kapıda cihazla ateşlerini ölçtü.

11 Mayıs 2020 Pazartesi, 12:09
Abone Ol google-news

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir süredir faaliyetleri durdurulan berber, kuaför ve güzellik salonları bugün tekrar hizmet vermeye başladı.  Gereken hijyen şartlarının sağlanması, randevu sistemiyle çalışılması ve koltuk sayısının yarısı kadar müşteriye hizmet verilmesi şartıyla açılan işletmelerde, sabahın erken saatlerinden itibaren hazırlıklar başladı. Müşterilerin kullanacağı koltuklar dezenfekte edilirken, sosyal mesafe kurallarına uygun olacak şekilde yerleştirildi. 

TEK KULLANIMLIK SU VE İÇECEKLER 

Bazı işletmelerin girişlerine galoş, maske, eldiven ve el dezenfektanı yerleştirilirken, her giren müşterinin de ateşi ölçüldü ve çizelgelere yazıldı. İşletmelerin müşterilere ikramda bulunması yasak olduğu için bazı kuaför ve berberlerde tek kullanımlık su ve içeceklerin bulunduğu servis tezgahları hazırlandı. Müşterilerin beklemesi için olan oturma alanları da şerit çekilerek kapatıldı. Sabahın ilk saatlerinden itibaren randevusu olan müşteriler kuaförlere, berberlere ve güzellik salonlarına gelmeye başladı.

"İLK MÜŞTERİ OLMAK İÇİN RANDEVU ALDIM"

İlk müşteri olmak için erkenden randevu alan Gamze Erserim, “İlk müşteri olmak, kalabalık basmadan buraya gelebilmek için randevu aldım. Randevuyu birkaç gün önceden arayıp alabildim. Dip boya için geldim. Zorlu bir süreç geçirdik. Eski usullere geri döndük. Bigudi, maşa yapmaya başladık ama kuaförlere gelmek daha başka bir şey. Çünkü bu bizi iyi hissettiren bir şeydi. Şu an burada olmaktan mutluyum. Geldiğim kuaför dükkanı da hijyene çok önem veren biri. Ben de eldivenimi ve maskemi taktım. Dükkana baktım kalabalık mı diye. Değildi, her şey gayet yeterli” dedi.

"15-20 GÜN DOLU"

İşletme sahibi Okan Kara ise  “Misafirlerimizi öncelikle ateş ölçerle karşılıyoruz. Hemen yanında dezenfekte noktamız var. Daha sonra sosyal mesafeyi koruyarak misafirlerimizi ağırlıyoruz. Personellerimiz siperlik, maske, eldiven takarak çalışıyorlar. Tek kullanımlık önlükleri veriyoruz. Günlük takip çizelgemiz var. Burada misafirlerimizin ateşlerini not alıyoruz. Sunum yapmıyoruz, self servis şeklinde tek kullanımlık ürünleri misafirlerimize ikram ediyoruz” dedi.

İşletmenin kuaför bölümüyle ilgilenen Dilara Keserli ise açılma kararının ardından birçok mesaj aldıklarını söyleyerek, “Herkesin beklediği bir tarihti ve bu tarihe kadar da randevular alınmaya başladı. ‘Açıldığınız gün ilk müşteriniz biz olacağız’ diyenlerle karşılaştık. Yaklaşık 40-45 tane böyle mesaj aldık. 15-20 gün şu anda dolu, ekstra bir randevu veremiyoruz” dedi.

"1 AY ÖNCEDEN MÜŞTERİLERİMİZ ARADI"

Bazı müşterilerin randevu alamayınca gönül koyduğunu söyleyen bir berber salonu işletmecisi Efe Coşkun da, “Şimdi her şeye dikkat ediyoruz. Müşterilerimizi artık galoşla içeri alıyoruz. Ateşi ölçülüyor. Maskelerle ve eldivenlerle tıraş yapıyoruz. Arkadaşlarımızın bir kısmı çalışamıyor, sırayla çalışacağız. Bir ay önceden müşterilerimiz arayıp randevu almaya çalışıyordu. Bir kısmı gönül koydu” dedi.

"BERBERLERİN AÇILMASI İYİ OLDU"

Berbere saçlarını kestirmeye gelen Berk Oktay ise, “Ben normalde berbere 2 haftada bir geliyordum. Kapandığı için uzun zamandır gelemiyorum. Açıldığını öğrendiğim zaman hemen mesaj attım. Mutluyum, çünkü uzun saçla duramıyorum. Berberlerin açılması iyi oldu. Gelirken ateşimi ölçtüler, galoşla içeri girdim” dedi.

"SAĞLIK ÇALIŞANLARINA İNDİRİM YAPACAĞIZ"

Beylikdüzü’nde kuaför dükkanı işleten Yeşim Köşeli ise şunları söyledi: "Koronavirüs  ile birlikte daha çok hijyene dikkat ediyoruz. Gerekli tedbirleri ve önlemleri aldık tek kullanımlık ürünleri tercih ediyoruz. Kişiye özel kullanıyoruz. En fazla iki müşteri salonda bulunduruyoruz. Bizim için gerçekten zor bir süreci geride bıraktık. Koronavirüs ile mücadelede görev yapan ve Beylikdüzü’nde oturan sağlık çalışanlarımıza yüzde 50 indirim ile hizmet vereceğiz onları salonumuza bekliyoruz."

"DÖRT GÖZLE BEKLEDİK"

Kuaförlerin bugün iş başı yapmasıyla sabah saatlerinden itibaren kadın müşteriler kuaförlere gitti. Randevu sistemiyle hizmet alan müşterilerden Leyla İskender, “Çok özledik çok bakımsız kaldık seviniyoruz açıldığına çok hijyen oldukları mutluyuz” dedi.

"ÜRÜNLER KİŞİYE ÖZEL DEĞİLSE İŞLEM YAPTIRMASINLAR"

Berber Sedat Sarıkaya, “Müşterilerimiz salona girerken ateşlerini ölçüyor ve maskesiz içeri almıyoruz ve ellerine dezenfektan sıkıyoruz. Tamamen kişiye özel ürünlere geçiş yaptık. Randevusuz işlem kabul etmiyoruz. Müşteriler tek kullanımlık ürünlere dikkat etmeliler. Makaslar, taraklar, havlular onlara özel değilse orada işlem yaptırmasınlar” diye konuştu.

MERSİN'DE KUAFÖRLER, GÜLLERLE KARŞILANDI

Mersin'in Erdemli ilçesinde de bugün yeniden hizmet vermeye başlayan kuaförler, esnaf komşuları tarafından alkış ve güller ile karşılandı. İlçede bulunan 'berberler sokağı' yeniden hareketlenirken, komşu esnaf da kuaförleri alkışlayıp, güller vererek karşıladı. Sosyal mesafe ve hijyen tedbirlerine uyarak, müşterilerine hizmet vermeye başlayan kuaförler, iş yerlerini yeniden açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.