Yeni kabine açıklandı... İşte giden ve gelen bakanlar

Başbakan Binali Yıldırım, yeni Bakanlar Kurulunu açıkladı. Buna göre; Başbakan Yardımcıları Bekir Bozdağ, Mehmet Şimşek, Fikri Işık, Recep Akdağ ve Hakan Çavuşoğlu oldu.

19 Temmuz 2017 Çarşamba, 11:25
Abone Ol google-news

<video:784750>

Başbakan Binali Yılıdırım ile AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de saat 12.00'de bir araya geldi. Başbakan Yıldırım, Erdoğan'la görüşmesinnin ardından yeni Bakanlar Kurulu listesini açıkladı. Buna göre 15 bakan görevine devam ederken, 5 yeni bakan atandı. 6 Bakan ise koltuk değişikliği ile kabinede kaldı. 

Başbakan Yıldırım, düzenlediği basın toplantısında, "15 bakanımız aynı görevini sürdürmeye devam edecek. 5 yeni arkadaşımız önce görev yapan arkadaşlardan görevi devralacak, bayrağı devralacak. 6 Bakanlar Kurulu üyemizin görev değişikliğiyle yine kabinede görevlerini sürdürecekler. Bakanlar Kurulu'muzun 11 üyesinde ya yer değişikliği ya görev değişikliği gibi bir sonuç ortaya çıkmıştır. 6 arkadaşımızın bakanlar kurulu içerisindeki görev yerleri değişmiş, 5 yeni arkadaşımız da yeni üyesi olmuştur" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan görüşmesine ilişkin Yıldırım,  "Bakanlar Kurulu değişikliğiyle ilgili bugün sayın cumhurbaşkanımıza arzda bulunduk. Yaptığımız görüşme ve istişare sonucu oluşan yeni bakanlar kurulunu kamuoyuna açıklıyorum" dedi. 

BAŞBAKAN YARDIMCILARI 

Kabine değişikliğine göre, Başbakan Yardımcısı Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ. Başbakan Yardımcısı Gaziantep Milletvekili Mehmet Şimşek. Başbakan Yardımcısı Kocaeli Milletvekili Fikri Işık. Başbakan Yardımcısı Erzurum Milletvekili Recep Akdağ. Başbakan Yardımcısı Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu oldu. 

YENİ ADALET BAKANI GAZİANTEP MİLLETVEKİLİ ABDÜLHAMİT GÜL

Yeni Adalet Bakanı Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül oldu. 

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI DEĞİŞMEDİ 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı değişmeyerek yine İstanbul Milletvekili Fatma Betül Sayan Kaya oldu. 

NUMAN KURTULMUŞ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI OLDU 

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı oldu. 

İŞTE YENİ KABİNE

Yapılan değişikliklerle yeni kabine şu şekilde oluştu:

Başbakan Yardımcıları: Bekir Bozdağ (Yozgat Milletvekili), Mehmet Şimşek (Gaziantep Milletvekili), Fikri Işık (Kocaeli Milletvekili), Recep Akdağ (Erzurum Milletvekili), Hakan Çavuşoğlu (Bursa Milletvekili)

Adalet Bakanı: Abdulhamit Gül (Gaziantep Milletvekili)

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Fatma Betül Sayan Kaya (İstanbul Milletvekili)

Avrupa Birliği Bakanı: Ömer Çelik (Adana Milletvekili)

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Faruk Özlü (Düzce Milletvekili)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Julide Sarıeroğlu (Ankara Milletvekili)

Çevre ve Şehircilik Bakanı: Mehmet Özhaseki (Kayseri Milletvekili)

Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu (Antalya Milletvekili)

Ekonomi Bakanı: Nihat Zeybekci (Denizli Milletvekili)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Berat Albayrak (İstanbul Milletvekili)

Gençlik ve Spor Bakanı: Osman Aşkın Bak (İstanbul Milletvekili)

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Ahmet Eşref Fakıbaba (Şanlıurfa Milletvekili)

Gümrük ve Ticaret Bakanı: Bülent Tüfenkci (Malatya Milletvekili)

İçişleri Bakanı: Süleyman Soylu (Trabzon Milletvekili)

Kalkınma Bakanı: Lütfi Elvan (Mersin Milletvekili)

Kültür ve Turizm Bakanı: Numan Kurtulmuş (Ordu Milletvekili)

Maliye Bakanı: Naci Ağbal (Bayburt Milletvekili)

Milli Eğitim Bakanı: İsmet Yılmaz (Sivas Milletvekili)

Milli Savunma Bakanı: Nurettin Canikli (Giresun Milletvekili)

Orman ve Su İşleri Bakanı: Veysel Eroğlu (Afyonkarahisar Milletvekili)

Sağlık Bakanı: Ahmet Demircan (Samsun Milletvekili)

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı: Ahmet Arslan (Kars Milletvekili)


"BU BİR  BAYRAK YARIŞI BİR KAN DEĞİŞİMİDİR" 

Yıldırım, "İsimleri belirlerken kriter ne oldu" sorusu üzerine Yıldırım, "Bu konuşulmaz değişiklik yapılır. Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Gerekli istişareleri yaptık bu gün de değişikliği paylaşıyoruz. Görev yapmış olanlara, görev yapacak olanalar hepsi birbirinden üstün kapasiteli arkadaşalar. Ne görevi bırakan ne görevi alanın birbirine üstünlüğü yok. Bu bir  bayrak yarışıdır. Bir kan değişimidir. Bakanlar kurulu zaman zaman bir yeni değişikliğe ihtiyaç duyulduğunda bunlar yapılır. Demokraside, siyasette olan bir şeydir. Görev dağılımı çalışmaları devam ediyor"  diye konuştu. 

"YENİ GÖREV ALAN ARKADAŞLARIMIZA BAŞARILAR DİLİYORUM"

Yıldırım, "Bugüne kadar Bakanlar Kurulumuzda görev yapan, bu değişiklikle görev almayan görevine devam etmeyen, görevini tamamlayan arkadaşlarımıza yaptıkları hizmetlerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Yeni görev alan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum"  dedi. 

ERDOĞAN KABİNEYİ ONAYLADI

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım'ın sunduğu yeni Bakanlar Kurulu'nu onayladı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 24 Mayıs'ta NATO zirvesine katılmak üzere Brüksel’e gitmeden önce düzenlediği basın toplantısında kabine değişikliğine ilişkin şunları söylemişti:

Bütün bakan arkadaşlarımızdan şöyle altıncı ayın sonuna kadar, yıl sonuna kadar devam edecek olan yol haritasını isteyeceğim.

Tüm bakanlıklar yıl sonuna kadar neler yapacaklar, bir yol haritasını bizim önümüze koymalı. Bu yol haritası 2019’a kadar devam edecek bir yol haritası olacak. Her bakan ve bakanlık, önümüzde ne var, ne yapacağız? Bunları bir defa altındaki çalışma arkadaşlarıyla paylaşacak.

İki yönlü takibi planlıyorum. Bir, cumhurbaşkanlığında oluşturacağım bir ekiple, iki partimizde oluşturacağımız ekiple. Hazırlanan takvim çalışıyor mu, çalışmıyor mu? Bunları yakın takiple sürdüreceğiz.

Diğer konu zaten başbakan vekili olarak Binali Bey ile bunun değerlendirmesini yapacağız. Olması gereken bir şey varsa, adımları atarız.

Yeni kabinenin ikinci kadın bakanı Jülide Sarıeroğlu kimdir?

 Abdulhamit Gül kimdir?

 Yeni Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak kimdir ?

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Kimdir?                 

Yeni Sağlık Bakanı Ahmet Demircan kimdir?