Yeni Şafak, 1962'nin belgesini 2009'da çıkan Windows karakteriyle yazdı

Yandaş medyanın yalan haber üretme örneklerine bir yenisi eklendi. Yeni Şafak, Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümüyle ilgili "tarihi belgeler" diye yayınladığı yazı fontunda Windows 7 kullanıldı.

06 Nisan 2015 Pazartesi, 11:11
Abone Ol google-news

Yandaş Yeni Şafak gazetesi, sahte belgelerle ürettiği haberlerine bugün bir yenisini ekledi, Gazete, Türkiye 'Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü silah arkadaşı İsmet İnönü öldürdü' manşetiyle çıktı.

Yeni Şafak, “Belgeler 77 yıldır sadece kulaktan kulağa konuşulan ‘Atatürk zehirlendi’ iddiasının gerçek olduğunu ve ‘suikastin’ İsmet İnönü tarafından tezgahlandığını ortaya koyuyor” diye yazdı.

Yeni Şafak, iddialarına kanıt olarak İsmet İnönü, CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek ile İçişleri Bakanları Şükrü Kaya ve Hıfzı Oğuz Bekata'nın yazışmalarının olduğu belgeleri gösterdi.

Ancak gazetenin belgelerinde komik denilebilecek detaylar dikkat çekti. Gazetecilik okullarında "Yalan, üretme haber" kategorisinde ders olarak okutulacak bir örnek sergiledi. 

WİNDOWS KULLANILMIŞ

Belgelerin düzmece olduğunu gösteren en önemli detay, yazım karakterleri. 1962 yılına ait belgede, yazım karakteri olarak 2009'da piyasaya sürülen Windows 7 Tahoma italic font kullanılması.

Yeni Şafak, belgelere çay dökerek her ne kadar eski bir belge olduğuna insanları inandırmaya çalışsa da söz konusu belgelerde kullanılan font sosyal medya kullanıcılarının gözünden kaçmadı.

GÜNÜMÜZ TÜRKÇESİ...

Belgelerdeki yazım dili ise, 1930'ların dilinden daha çok günümüzde kullanılan Türkçe'ye benziyor

Mustafa Kemal'in 'Beni Türk hekimlerine emanet ediniz' sözünde doktor kelimesi yerine 'hekim' kelimesini kullanması dikkatleri çekerken aynı tarihlerde Şükrü Kaya'nın yazdırdığı belirtilen söz konusu belgelerde ısrarla "doktor" kelimesinin kullanılması gözlerden kaçmayacak bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

REİSİCUMHUR OLDU CUMHURREİSİ

Belgelerde bir diğer dikkat çeken detay ise şu an 'Cumhurbaşkanı' olarak kullandığımız 1930'larda ise Reisicumhur olarak kullanılan ifadenin söz konusu düzmece belgelerde 'cumhurreisi' olarak kullanılması. Dikkat çeken detaylar sadece bunlarla da kalmıyor. Şükrü Kaya imzalı belgede 'Özel' ibaresi dikkat çekerken o tarihlerde özel yerine 'Hususi' kelimesi kullanılıyordu.Yeni Şafak, Şükrü Kaya'nın 30 Haziran 1938'de, yani Atatürk'ün ölümünden 4,5 ay önce İsmet İnönü'ye gönderdiği yazıdaki “Tahsis ettiğimiz doktorun görevini layıkı ile yaptığı kanısındayım. Her şey yolunda ve mecrasında seyir etmektedir. Sizleri Cumhurreisi olarak görmek arzusu hepimizde hasıl olmuştur” sözlerini aktardı.

Bir diğer ‘belgede’, zehirlenme iddialarının 20 yıl sonra tekrar gündeme geldiğini belirten Yeni Şafak, 26 Şubat 1959’da Kasım Gülek’in, yakın çevresine Atatürk’ün zehirlendiğine dair rapordan bahseden Bekata’ya gözdağı vermesinden bahsedildiğini öne sürdü.

Yeni Şafak, Gülek’in Bekata’ya “Bu konu seni de beni de aşar, altından kalkamayız. Sen de altında kalırsın ben de. Birileri de altında kalır. Geçmişte yapılan hataları telafi etmemizin ihtimali dahi olmadığını iyi bilmektesin” dediğini iddia etti. Hızını alamayan Yeni Şafak, Gülek’in MİT'ten önceki istihbarat kuruluşu olan MAH’da ismini anmadığı bir kişinin ‘adamları’ olduğunu söyleyerek, Bekata'ya “Senin işini bitirirler" dediğini yazdı. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SOSYAL MEDYADA ALAY KONUSU OLDULAR...

Yeni Şafak'ın yaptığı çok özel 'belgeli' habercilik başta twitter olmak üzere sosyal medyada alay konusu oldu.

İşte twitter kullanıcılarının söz konusu haberle ilgili yaptığı bazı yorumlar;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

STALIN, LENİN VE MARX DA MI KARACİĞER HASTASIYDI?

Yeni Şafak gazetesi ilginç iddialarına bir yenisini ise Doktor Mücahit Pehlivan'ı kaynak göstererek devam etti.  Çarpıcı iddialarda bulunan Pehlivan, Atatürk'ün resimlerinden yola çıkarak ölüm nedeni hakkında gazeteye bilgi verdi. Atatürk'ün fotoğraflarda elinin sürekli karaciğer bölgesinin üzerinde olduğu söyleyen Pehlivan, “Sağ el sürekli ceketinin cebinde duruyor. Sadece siroz hastalığı döneminde değil, normal zamanda da bu böyle. Sol el boşta duruyor. Sigara içerken de sol eliyle içiyor. Sağ elini kullanan bir insan sağ elle sigara içer. Ama sağ tarafında ağrısı varsa sol elini kullanır. Bunları biz doktor olarak biliyoruz" diye konuştuğu belirtilirken tarihte bir çok ünlü simanın sağ elini ceketinin içine sokarak bir duruş sergilemesi akıllara onlar da mı karaciğer hastasıydı sorusunu akıllara getirdi.