Zirve Yayınevi katliamında FETÖ ayrıntısı

Malatya'daki Zirve Yayınevi katliamına ilişkin soruşturma sırasında, FETÖ’nün çıkarları doğrultusunda hareket ettiği gerekçesiyle 10 sanık hakkında açılan davanın iddianamesinde, örgütün askeriyedeki ilerlemesini sağlamak için olaya nasıl müdahale ettiği anlatıldı.

24 Şubat 2021 Çarşamba, 11:59
Zirve Yayınevi katliamında FETÖ ayrıntısı
Abone Ol google-news

Malatya'daki Zirve Yayınevi katliamına ilişkin soruşturma sırasında, FETÖ’nün çıkarları doğrultusunda hareket ettiği gerekçesiyle 10 sanık hakkında açılan davanın iddianamesinde, örgütün askeriyedeki ilerlemesini sağlamak için olaya nasıl müdahale ettiği anlatıldı.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığınca, biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında FETÖ'nün talimatıyla, kendilerinden olmayan askerleri engellemek ve örgüt mensubu askerlerin önünü açmak için "İhbar mektupları" gönderilmesine ilişkin, örgütün sözde TSK imamı Hamdullah Bayram Öztürk, sözde teknik işlerden sorumlu yardımcısı "Metin" kod isimli Rıdvan Akovalı, sözde Jandarma Genel Komutanlığı sorumlusu "Atilla" kod adlı Suat Yiğit, sözde Diyarbakır bölge sorumlusu "Latif" kod isimli Nihat Keskin'in de arasında yer aldığı 10 sanık hakkında hazırlanan iddianame, 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. 

10 bölüm 162 sayfadan oluşan iddianamede, örgütün elemek istediği devlet kadrosunda yer alan kişiler hakkında gerek idari gerek adli soruşturma başlatmak amacıyla sanki "vatansever" birisi tarafından yazılmış intibası uyandıran ihbar mektuplarının gönderildiği aktarıldı.

ALAY KOMUTANI HEDEF SEÇİLMİŞ

İddianamede, dosya müştekilerinden dönemin Malatya İl Jandarma Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger'in, her ortamda örgüt elebaşı Fetullah Gülen hakkında açıktan aleyhinde konuşmalar yaptığı kaydedildi.

Ülger'in örgüt tarafından "Hedef menfi (örgüte karşı/zarar verebilecek) kişi" olarak belirlendiği kaydedilen iddianamede, daha sonra Zirve Yayınevi cinayeti olayının yaşanmasının ardından alay komutanı ve ekibi aleyhinde cinayet dosyasına gönderilen isimsiz ve imzasız ihbar mektupları arasında yazım şekli, içeriği ve hitap şekli arasında bariz benzerliklerin bulunduğu, tek elden organize bir şekilde yazıldığı ifade edildi.

FETÖ’NÜN TEKNİK SORUMLUSU MALATYA’YA GELDİ

Zirve Yayınevi cinayetinin işlenmesinden sonra günübirlik uçakla Malatya'ya gelen, sözde TSK imamı Hamdullah Bayram Öztürk'ün altında teknik işlerden sorumlu olarak görev yapan "Metin" kod isimli Rıdvan Akovalı'yı, sanıklardan Özgür Birdal'ın karşıladığı ve şehir merkezindeki bir internet kafeye bıraktığı belirtilen iddianamede, şunlar kaydedildi:

"Yaklaşık bir saat sonra bu şahsı bırakmış olduğu internet kafeden alarak tekrar havalimanına bıraktığı ve şahsın uçakla Malatya'dan ayrıldığı, bu haliyle bir kişinin sırf internet kafeye girmek için uçakla günübirlik Malatya'ya gelip ayrılmasının hayatın olağan akışına uygun olmadığının anlaşıldığı, şüpheli Rıdvan Akovalı'nın günübirlik Malatya'ya gelip gitmesinin müştekiler hakkında gönderilen ihbar mektupları yazılmasıyla akalı bir durum olduğu değerlendirilmiştir."

İddianamede ifadelerine yer verilen sanık Özgür Birdal, sözde TSK imamı Hamdullah Öztürk'ün talimatıyla Zirve Yayınevi cinayetinden sonra apar topar yurt dışına çıktıklarını ve daha sonra Türkiye'ye döndüklerini belirtti.

ÖRGÜT TARAFINDAN SUÇLANMIŞ

Örgütün askeri personel hakkında bilgi topladığı yer alan iddianamede şu ifadeler yer aldı:

"Müştekilerin örgüt tarafından takip ettirilmesi ve bu takip sonrası elde edilen bilgilerin hiyerarşik olarak alttan üste doğru aktarılması ile Zirve Yayınevi cinayeti öncesinde veya sonrasında mahrem abileri Hamdullah Bayram Öztürk, Rıdvan Akovalı, Suat Yiğit, Nihat Kesin, Nihat Özçelik, Özgür Birdal, Mehmet Ali Badak ve Deniz Civelek ile örgütün içerisinde yer alan Adnan Dinçer'in örgüt hiyerarşisine bağlı bir şekilde, örgütün emir ve talimatları sonrasında, fikir ve eylem birliği içerisinde aynı amaç doğrultusunda müştekilerin suçları işlemediklerini bildikleri halde müştekiler hakkında ihbar mektubu yazdırmak suretiyle soruşturma ve kovuşturma başlamasına neden oldukları değerlendirilmiştir."

Gönderilen ihbar mektuplarının o dönem İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında görevli FETÖ firarisi Zekeriya Öz ile Cihan Kansız'a ulaşmasının ardından müştekiler hakkında soruşturma açıldığı ifade edilen iddianamede, "Şüphelilerin, müştekilerin suçları işlemediklerini bildikleri halde örgüt üyeleri ve jandarma sorumluları ile diğer sanıkların aynı amaç doğrultusunda asılsız ve doğru olmayan ifadeler vermek suretiyle müştekilerin evinde arama-el koyma yapılmasına, gözaltına alınmalarına ve tutuklanmalarına sebep olduğu anlaşılmıştır" denildi.

İlerleyen günlerde başlayacak davada olayla ilgili geçmişte yargılanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve eski Malatya Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger'in de arasında olduğu 10 müşteki yer alıyor.

NE OLMUŞTU

13 yıl önce Malatya'da Niyaz-i Mısri Mahallesi Ağbaba İşhanı'nın üçüncü katındaki Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel, 8 Nisan 2007'de boğazları kesilerek öldürülmüştü. Cinayetlerin işlendiği gün yayınevine giden polisler, zanlılar Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Abuzer Yıldırım'ı olay yerinde yakalamıştı. Yayınevinin penceresinden kaçmaya çalışırken düşerek yaralanan Emre Günaydın ise İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde tedavi edildikten sonra tutuklanmıştı.

Orgeneral Hurşit Tolon da 1 Temmuz 2008'de gözaltına alınıp tutuklandı. 7 ay Kandıra ve Silivri Cezaevi'nde tutuklu kaldı. Sonra 12. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hakimi Nejat Ede tarafından delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.

Zirve Yayınevi katliamı Mart 2011'de Ergenekon soruşturması kapsamına alındı. 17 Mart 2011'de dönemin Malatya Jandarma Alay Komutanı olan emekli Albay Mehmet Ülger'in de aralarında bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.

10 Ocak 2012'de Hurşit Tolon bir kez daha tutuklandı. Bu kez Ergenekon'dan…

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Org. Hurşit Tolon'un da aralarında bulunduğu dört kişi hakkında 10 Ocak 2013 Cuma günü tutuklama kararı verdi. Tolon, 1.5 yıl cezaevinde yattı.

9 yıl 5 ay 10 gün süren yargılamanın ardından 28 Eylül 2016 günü verilen kararda 2. ek iddianameyi hazırlayan savcıların meslekten ihraç edildiği, yargılamayı yapan hakimlerin meslekten ihraç edildiği, FETÖ kapsamında tutuklandıkları, İlker Çınar'ın suç uydurduğunu, yalancı şahitlik yaptığı, mahkemeye sunduğu belgelerin sahte olduğunun ortaya çıktığı dile getirildi. Mahkeme heyeti, davaya sonradan dahil edilen 8 asker 2 sivil hakkında tüm suçlamalardan beraat kararı verdi.