Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Szymanowski’den Rey’e müzik...

Cemal Reşit Rey’in 100. sanat yılı ve Polonya-Türkiye Dostluk Antlaşması’nın 100. yılı dolayısıyla Polonya İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle 22 Ekim akşamı CRR salonunda Szymanowski’den Rey’e başlıklı bir konser düzenledi.

Yayınlanma: 25.10.2023 - 04:00
Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Szymanowski’den Rey’e müzik...
Abone Ol google-news

Türk ve Polonyalı sanatçıların katıldığı iki ülkenin milli marşlarıyla başlayan konsere Polonya’nın Ankara Büyükelçisi Maciej Lang da katıldı. İki ülke arasındaki dostluğun vurgulandığı gecede, Polonyalı soprano Elzbieta Nowotarska-Lesniak, mezzo soprano Asude Karayavuz ve tenor Ufuk Toker Cemal Reşit Rey’in (1904-1985) “12 Anadolu Türküsü” ve Karol Szymanowski (1882-1937)’nin “Meftun Müezzinin Şarkıları” eserlerini piyanist Çağdaş Toker’in mükemmel eşliğinde çok güzel seslendirdiler. Konserin ikinci bölümünde Murat Cem Orhan yönetiminde CRR Orkestrası, Polonyalı besteci Chopin’in “Les Sylphides Bale Süiti” ve Turgay Erdener’in “Afife Bale Suiti”nden parçalar seslendirdi.

REY’E HAYRAN BİR SOPRANO

Ersin Antep moderatörlüğündeki konser öncesi söyleşide ise tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı Polonya’nın Avrupa siyasi ve kültür tarihindeki yerini, önemini anlattı. Cemal Reşit Rey’in sayısız esere imza atmasının yanı sıra imkânsızlıklar içinde İstanbul Şehir Orkestrası’nı kurmasının, müzisyen yetiştirmesinin çok önemli olduğuna dikkat çekti. Keman sanatçısı, şef Prof. Saim Akçıl ise öğrencisi olduğu Rey ile anılarını, yurtdışına gönderilişini, Polonyalı besteciler ve sanatçılarla ilgili düşüncelerini paylaştı. Söyleşinin ikinci bölümünde soprano Elzbieta Nowotarska-Lesniak, Rey’in eserleri ve şan tekniği üzerine doktora yaptığını, Rey’in eserlerini Polonya’da da tanıtmak istediğini, Szymanowski ve Rey’in eserlerinin olduğu albüm çalışması da yaptığını belirtti ve çok faydalandığı Cemal Reşit Rey kitabından dolayı Evin İlyasoğlu’na teşekkür etti. Söyleşiye katılan şef Orhan programın geneli, besteci Erdener de eseri hakkında bilgi verdi.


En Çok Okunan Haberler