Murat Cem Orhan, CRR’nin yeni genel sanat yönetmeni

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun genel sanat yönetmenliği görevinden Cem Mansur’un alınmasından sonra yerine şef ve besteci Murat Cem Orhan getirildi.

01 Aralık 2021 Çarşamba, 04:00
Murat Cem Orhan, CRR’nin yeni genel sanat yönetmeni
Abone Ol google-news

İBB’ye bağlı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun genel sanat yönetmenliği görevinden Cem Mansur’un alınmasından sonra yerine kimin getirileceği merak konusu iken şef ve besteci Murat Cem Orhan’ın getirildiği açıklandı. Orhan, görevine Ocak 2022’de başlayacak. 

İBB Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre “uluslararası konser salonu CRR’ye yeni ve genç bir yaklaşım kazandıracak”olan Orhan, 1981 İzmir doğumlu. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera-Şan Bölümü’nü kazandı. 2002 yılında öğrenci değişim programı ile yarım dönem İtalya’nın Venedik kentinde bulunan Benedetto Marcello konservatuvarında eğitim aldı. 2003 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde solist sanatçı olarak göreve başladı. 2004 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Güzin Gürel’in yüksek lisans sınıfına kabul edildi. 2007 yılında New York Brooklyn College of Music’te ikinci yüksek lisans eğitimine başladı. New York’ta 14 eserde baş bariton rollerini seslendirdi. 2014 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Bölümü’nde Maestro Antonio Pirolli’nin orkestra şefliği sınıfında yüksek lisans öğrencisi olma hakkı kazandı. 

2018 yılında Paris’te düzenlenen 4. Evgeny Svetlanov Uluslararası Şeflik Yarışması’nın finalist orkestra şeflerinden biri oldu. Türkiye’de bulunan tüm Devlet Senfoni Orkestraları ve opera evleri ile düzenli olarak konserler veren Orhan, 2016 yılında Heidelberg Sinfonietta ile Almanya’nın Heidelberg şehrinde Fazıl Say’ın eserlerini yönetti. 

Üç çocuk müzikali bestelemiş olan Orhan, 2018 yılında Nâzım Hikmet’in Kuvayi Milliye Destanı’nda bulunan insan karakterlerini “Kuvayi Milliye’nin İnsan Manzaraları“ adlı bir sahne eseri olarak ve İkinci Yeni şairlerinin eserlerinden oluşan “Ölmeme Günü” isimli sahne eserlerini besteledi. Orhan, İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyesinde sanat hayatını sürdürüyor.