Muratpaşa'da festival zamanı: Kaleiçi Old Town

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, kültür turizmini önemsediklerini kaydederek “Kaleiçi’nin dokusunu bozmamaya çalışıyoruz. Ticari baskılar ve yapılaşma hırsını önlemeye çalışıyoruz. Antik kenti kaybetmemek için çaba sarf ediyoruz” dedi.

15 Ekim 2021 Cuma, 11:57
Muratpaşa'da festival zamanı: Kaleiçi Old Town
Abone Ol google-news

Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlediği 6. Kaleiçi Old Town Festivali, önceki gün başladı. Kaleiçi’nden kortejle başlayan festivale yurttaşlar yoğun ilgi gösterirken, jonglörler, tahta bacak gösterileri, canlı heykel performansları ve diğer gösteri gruplarının performansları büyük beğeni topladı. Kortej yürüyüşünün ardından Mirador alanında 6. Kaleiçi Old Town Festivali’nin açılış gecesi gerçekleşti. Festival kapsamında dünde “insan hakları temelinde kültürel mirasın korunması” paneli de düzenlendi. 

Yat Limanı Amfi Tiyatrosunda düzenlenen panele belediye başkanı Ümit Uysal ve çeşitli ülkelerin temsilcileri katıldı. Uysal, “6. Kaleiçi Old Town Festivali İnsan Hakları Çerçevesinde Kültürel Mirasın Korunması Deklarasyonu”nu da imzaya açtı. Deklarasyonun İngilizce ve Rusça okunmasının ardından şehirler metni imzalandı. Daha sonra Uysal, Kaleiçi’nde sanatçıların faaliyetlerini yerinde gözlemleyerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. 

“KENTİMİZİ TANITMAK İÇİN 3 KİŞİLİK OFİS KURACAĞIZ”

Festivale ilişkin Cumhuriyet’e konuşan Ümit Uysal “Kaleiçi 4 gün boyunca sanatla kültürle kültürel varlıklarla o duyguyla dolup taşacak. Programımızda günlük ortalama 50 etkinlik var. Kültürel varlıkların korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasını istiyoruz. Bu 6.yılımız. İlk başladığımızda kimse ilgi göstermiyordu. Festivale ancak 11 şehri güçlükle getirmiştik ama şimdi talepleri karşılayamıyoruz. 12 ay turizm yapabilmemiz için kültüre dayalı çalışmalar yapmamız gerekiyor. İğneyle kuyu kazarak turizmi arttırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bizim yaptığımız yaşayan antik kentler arası bir bağdaşıklık düzeni.” dedi. Kaleiçi’ni de anlatan Uysal “3 bin 500 yaşındaki tarihi bir kent. Çok iyi turizm yapabilecek bir yer. Güvenli bir şehir olmak zorundayız. Kaleiçinin dokusunu bozmamaya çalışıyoruz. Ticari baskılar ve yapılaşma hırsını önlemeye çalışıyoruz. Antik kenti kaybetmemek için çaba sarf ediyoruz. Önlem almazsak antik kenti kaybedebiliriz. Biz, yaşatmak ve koruma için çalışıyoruz” diye konuştu. 

“PANDEMİDEN ETKİLENDİK”

Kaleiçi turizminin pandemiden etkilendiğini de kaydeden Ümit Uysal “Çok az sayıda turist geliyor. Esnaf da tatminsizlik içinde. Adeta turiste saldıran bir esnaf profili var. Biz kendimize yakışan kitlesel turizmi yaratmaya çalışıyoruz. Kültür odaklı kitlesel ziyaretçi almamız lazım. Bu sayede turizmi hareketlendirebiliriz. 513 bin nüfuslu bir şehiriz. Turizm ayrı bir yönetim. Biz yapılmayanı yaparak katkı sağlıyor ve geliştiriyoruz. Tanıtım için önümüzdeki süreçte 3 kişilik bir ofis kuracağız. Kentten 24 saat canlı yayın da yapıyoruz. Kentin güvenli olduğunu göstermeye çalışıyoruz”ifadelerini kullandı. 12-14 Kasım’da küresel ısınmaya ilişkin bir sempozyum düzenleyeceklerini anlatan Uysal,“Şehirlerimiz ısınıyor. Suyumuz yok oluyor. Çok yanlış bir bitki dekoru ektiriliyor. İlgili bakanlar ilgisiz kalıyor. Biz küresel ısınmaya dikkat çekmek için, öğrenmek, tedbir almak için konuyu masaya yatırmak istiyoruz ” dedi.