Sungu Çapan'ı kaybettik

Uzun bir dönem Cumhuriyet'te yazan, Türkiye'nin en önemli sinema yazarlarından, gazeteci Sungu Çapan yaşamını yitirdi. Bir süredir hastanede tedavi gören Çapan, 76 yaşındaydı.

Yayınlanma: 02.04.2023 - 06:49
Sungu Çapan'ı kaybettik
Abone Ol google-news

Türkiye'nin yetiştirdiği değerli sinema yazarlarından, uzun dönem Cumhuriyet bünyesinde okurlarla buluşan usta gazeteci Sungu Çapan hayatını kaybetti. Çapan, rahatsızlığı nedeniyle bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

SİYAD'DAN PAYLAŞIM

Çapan'ın ölüm haberi, medya ve kültü sanat camiasında büyük üzüntü yarattı. Sinema Yazarları Derneği'nden (SİYAD) yapılan açıklamada "Türkiye'nin yetiştirdiği değerli sinema yazarlarından biri olan, duayenimiz, ağabeyimiz, arkadaşımız Sungu Çapan'ı kaybettik... Başımız sağolsun..." denildi.

HEYBELİADA'DA SON KARE

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafa göre Sungu Çapan 12 Mart'ta Heybeliada'daki Heybeli Sahaf'ı ziyaret etmişti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Sungu Çapan'ın ölümünün ardından bir mesaj yayınladı.

"SABIR DİLİYORUZ" 

Mesajda, "Değerli meslektaşımız sinema yazarı Sungu Çapan’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Mesleğine ve Türk sinemasına gelişmesine uzun yıllar katkı sağlayan Sungu Çapan’ın ailesinin, dostlarının ve meslektaşlarının acısını paylaşıyor, sabır diliyoruz" denildi.

Sungu Çapan’ın cenazesi 3 Nisan 2023 Pazartesi günü ikindi namazının ardından Zincirlikuyu Camisi’nden alınarak Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

SUNGU ÇAPAN KİMDİR?

Sinema yazarı ve eleştirmeni Sungu Çapan yaşamını yitirdi. Çapan bir süredir rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi görüyordu.

1947'de dünyaya gelen, D.G.S.A. Grafik Sanatlar Bölümü'nü bitirdikten sonra bir süre mesleğini yaparak, özellikle kitapların kapaklarını hazırlamıştı. Çapan'ın 1965'te Forum dergisinde ilk sinema yazıları yayınlanmıştı. 

Çapan, 1947 yılında Erzincan’da doğdu. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. Mesleğe 1964 yılında Sosyal Adalet Dergisi’nde başladı.

Yeni Sinema, Gelişim Sinema, Film Market dergilerinde yazı işlerini yönetti. ABC, Yön, Politika, Milliyet Sanat ve Nokta’da sinema eleştirileri yazdı.

Türk Sinematek Derneği kurucuları arasında yer alıyordu. Fransızca, Almanca, İngilizce ve İtalyanca biliyordu. 2018 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibiz Sungu Çapan Sürekli Basın Kartı taşıyordu.

1968-1971 arası Paris'te yaşayan ve eğitim gören Sungu Çapan, ardından ülkeye dönüp reklam şirketlerinde çalıştı. Uzun yıllar Cumhuriyet gazetesinde haftalık yazılarını sürdüren Çapan'ın eleştirileri TV'de 7Gün, Milliyet Sanat gibi dergilerde de yayınlanmıştı. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler